Παρασκευή, 25 Σεπτεμβρίου 2020 20:53

Δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα για τον ΑΟ Άνδρου κόντρα στον μαχητικό ΑΟ Ερμούπολης

Όπως τελείωσε την περσινή σεζόν, έτσι ξεκίνησε και την φετινή το παιδικό τμήμα του ΑΟ Άνδρου. Με νίκη.

Η ομάδα του Κυριάκου Μουστάκα στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων επικράτησε του ΑΟ Ερμούπολης με σκορ 74-66 το απόγευμα της Παρασκευής 25 Σεπτεμβρίου στο “Εμπειρίκειο” και μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της στον Α’ όμιλο.

Σε ένα νευρικό ματς, με πολλά λάθη από τους παίκτες και των δύο ομάδων, με πιεστικές άμυνες που εφάρμοσαν και οι δύο προπονητές, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης δεν το έχασαν σε καμία στιγμή, ακόμη κι όταν οι Συριανοί μείωσαν στους τρεις πόντους στην τελευταία περίοδο. Εκεί, οι Ανδριώτες ξέφυγαν στο σκορ με οκτώ πόντους, μία διαφορά που την κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα κι έτσι πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα για την φετινή αγωνιστική περίοδο.

120143323 974871673031814 2167398149705978339 n

Με σύμμαχο τον πολύ καλό καιρό και το όμορφο απόγευμα στην Χώρα της Άνδρου, οι δύο ομάδες με καινούργια πρόσωπα στις συνθέσεις τους φάνηκαν όπως ήταν λογικό ανέτοιμες, ωστόσο τόσο ο Κυριάκος Μουστάκας, όσο και Ανδρέας Ρουμάνι ευελπιστούν ότι οι ομάδες τους με την πάροδο του χρόνου κι όσο προχωράει το νέο πρωτάθλημα θα βελτιωθούν.

120147002 1243709069355509 4745170862902285305 n

Όσο για τους λάτρεις της ιστορίας, να σημειωθεί πως οι δύο αντίπαλοι είχαν βρεθεί ξανά αντίπαλοι με τα ίδια σχεδόν ρόστερ στις 22 Ιουνίου του 2019 στον μικρό τελικό του φάιναλ φορ των Παμπαίδων στην Τήνο και ο ΑΟ Άνδρου είχε κερδίσει με πέντε πόντους (42-37), με τους νεαρούς αθλητές του Κυριάκου Μουστάκα να είναι εκείνοι που κυνηγούσαν το σκορ συνέχεια στο ματς!