Δευτέρα, 09 Μαρτίου 2020 11:32

Ήττα στο buzzer beater για τα Φανάρια

Σημαντική ανάσα για τη μάχη που δίνει για τη σωτηρία πήρε το Πέρα που κέρδισε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι τον ΑΠΑΣ τα Φανάρια με 80-77.

Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με τρίποντο του Βαρδάλου στη λήξη της αναμέτρηση με αποτέλεσμα να φτάσουν στους 24 βαθμούς όσους έχουν και τα Φανάρια, χωρίς όμως να κερδίσουν και τη διαφορά μιας και το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί 74-65 υπέρ του ΑΠΑΣ.

Όσον αφορά το ματς το σύνολο του Παναγιώτη Γκαναβία βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 17 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως τα Φανάρια κατάφεραν να γυρίσουν την αναμέτρηση παίζοντας άμυνα ζώνης να πάρουν τα ηνία στο +9 (64-73) με συνεχόμενα τρίποντα από τους Ζαφυρούδη και Χονδρόπουλο.

Έτσι τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης άρχισαν οι σκέψεις για το «διπλό».

Το Πέρα όμως φαίνεται πως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, πίεσε σε όλο το γήπεδο έκλεισε τα μετόπισθεν και έφερε πάλι ισορροπία (77-77) στο σκορ 18’’ πριν από το τέλος .

Το τρίποντο του Βαρδάλου στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους και με το 80-77 κατέκτησαν το έβδομο θετικό αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα, στο παιχνίδι που «άνοιξε» την 18η αγωνιστική.

ΠΕΡΑ-ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ 80-77

Τα δεκάλεπτα: 22-7,42-34, 62-54, 80-77

Διαιτητές: Φάκαρος-Μαρίγλη σωτηρίας

Πέρα (Γκαναβίας-Φέρτης): Βαρδάλος 5 (1), Δρόσος 6 (2), Βλάχος 3, Ζκυνθινός 31 (5), Τσολάκης 21 (3), Κεφαλάς, Πεφάνης, Μαντάς 4, Γονίδης 3(1), Βαρσαμούλης 7.

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (Πρόκος-Ονάσογλου):  Κοντσές 9 (1), Ζαφιρούδης 18 (3), Χονδρόπουλος 13 (3), Πολίτης 5 (1), Μακαρης 5 (1), Προδρόμου 16 16 (2), Χάρος 7 (2), Μυλωνάς.