Κυριακή, 01 Μαρτίου 2020 16:35

Με το ένα πόδι στο F4 το εφηβικό του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”

Το πιο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων, που διεξαχθεί το τελευταίο Παρασκευοσαββατοκύριακο 27-28-29 Μαρτίου 2020 στο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ, έκανε το βράδυ του Σαββάτου 29 Φεβρουαρίου ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”.

Η ομάδα της ορεινής Νάξου επικράτησε της ΑΕ Σαντορίνης με σκορ 86-54, βρέθηκε στην δεύτερη θέση του Β’ ομίλου με 11 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΣ που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της τη φετινή αγωνιστική περίοδο για τη φάση των ομίλων (14β.) κι έναν μπροστά από τον τρίτο ΑΟ Πάρου (10β.).

Όλα θα ξεκαθαρίσουν στην αναμέτρηση του κλειστού του ΔΑΚ Νάξου “Δημήτριος Περιστεράκης” το Σάββατο 7 Μαρτίου όπου ο ΑΠΑΣ θα φιλοξενήσει τον ΑΟΠ και με νίκη των παικτών του Παναγιώτη Αθανασιάδη θα …σφραγίσουν την πρόκριση στην τελική φάση. Σε αντίθετη περίπτωση και με νίκη των Παριανών με μικρή διαφορά πόντων, όλα δείχνουν πως θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία ανάμεσα στα τρία προαναφερθέντα κυκλαδίτικα σωματεία στην βαθμολογία και η υπόθεση σηκώνει …κομπιουτεράκια!!!

Ο αγώνας το βράδυ του Σαββάτου ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου κι έπειτα, οι “ορεινοί” ανέβασαν στροφές και με πολύ καλή άμυνα και …κτυπώντας το παιχνίδι κοντά στην ρακέτα εκμεταλλευόμενοι την διαφορά ύψους των ψηλών των αντιπάλων τους κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, να αυξήσουν την διαφορά και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Πασχάλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 35-32 (ημίχρονο), 67-52, 86-54.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Παν. Αθανασιάδης): Λιανόπουλος 1, Τελόπουλος, Τριαντάφυλλος 7 (1), Βασιλάκης 3, Παπανικολάου 5, Βόμβας 8, Ναυπλιώτης 18 (1), Χιλάι 5 (1), Μαργαρίτης 22 (1), Μαθιάσος 17 (1), Χίλα.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Κων. Αξιώτης): Κοκιόπουλος Γ., Βλαβιανός 7, Νασούλας 17 (1), Κοκιόπουλος Σ., Παπαδόπουλος, Πελεκάνος 15 (3), Καβαλλάρης 11 (1), Λάζρι 2, Δελαμάνης 2, Ζωχιός, Κατσιλάκης, Καραμολέγκος.