Κυριακή, 01 Μαρτίου 2020 16:06

“Μίλησε” η εμπειρία του Άρη Σύρου, έφυγε με το …διπλό από την Τήνο [pics]

Μετά από δύο αγωνιστικές με ήττες, από ΑΟ Μυκόνου (70-72) κι από ΑΟ Ερμούπολης (65-60) ο Άρης Σύρου κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την Τήνο όπου επικράτησε του Περιστεριώνα με σκορ 57-71 και να διατηρηθεί σε τροχιά πρόκρισης στην ημιτελική φάση του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι “κιτρινόμαυροι” του Αντώνη Βαρθαλίτη είχαν το προβάδισμα σε όλη την αναμέτρηση και με …όπλο την εμπειρία τους έφτασαν στην κατάκτηση του δεύτερου ροζ φύλλου αγώνα τη φετινή αγωνιστική περίοδο για τον Α’ όμιλο. Από την άλλη πλευρά, οι Τηνιακοί παρουσίασαν για ακόμη ένα παιχνίδι πως διαθέτουν αξιόμαχο σύνολο. Οι νεαροί αθλητές του Αντώνη Βιδάλη από το εφηβικό τμήμα και οι έμπειροι Γιώργος Κουτσουμπάκος, Παναγιώτης Σιώτης και Φραγκίσκος Δελατόλας είχαν μία αξιοπρεπή εμφάνιση κόντρα σε μία ομάδα που έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Πολύ καλό παιχνίδι διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 29 Φεβρουαρίου στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895”. Για ένα ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν πολύ τους Συριανούς …κτυπώντας με πιεστική άμυνα και βοήθειες στον ψηλό του Άρη, τον Λάζαρο Αγαδάκο, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και σε συνδυασμό με την ευστοχία έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. κοίταξαν στα μάτια τους πολύ έμπειρους αντιπάλους τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα. Βρίσκοντας την χαμένη τους συγκέντρωση κι έχοντας ευστοχία και τον έλεγχο των ριμπάουντ έκαναν πιο απλά τα πράγματα, πήραν την διαφορά που κράτησαν στο υπόλοιπο του αγώνα και στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Τσικούρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-28, 37-42 (ημίχρονο), 47-55, 57-71.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Καμπέρι 5 (1), Μπινιάκου 2, Παγανέλης 9 (1), Τσουλχάι, Σπεντζάρης, Τριαντάφυλλος 4 (1), Σιώτης 13 (1), Κουτσουμπάκος 20, Μαρκουΐζος, Πετρόπουλος, Δελατόλας 4 (1), Τζες.

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ ΕΑΟ (Αντ. Βαρθαλίτης): Δάσκος 2, Βερούσης 10, Καρυστινός, Σκιαδάς 9 (3), Χαλκιόπουλος 6, Καραντζής 15 (2), Παναγιώτου 16 (2), Ελ Μπαραγκέ 2, Καπέλλας, Κόικας 3, Αγαδάκος 8.