Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου 2020 21:13

Νίκη παραμονής για τον ΑΠΑΣ τα Φανάρια [pics]

Σπουδαία βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο ΑΠΑΣ στο εξ’αναβολής παιχνίδι με την Ένωση Ιλίου στη Νάξο επικρατώντας με 74-69.

Παρά τη δύσκολη εβδομάδα που διένυσαν οι «Ορεινοί» με τη λήξη της συνεργασίας με τον Κόουτς Αλμπάνη και με το υπηρεσιακό δίδυμο Πρόκου-Ονάσογλου στον πάγκο, έδειξαν περισσότερο πάθος και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, που ταλαιπωρήθηκαν για μια ακόμη φορά για να φτάσουν στο νησί της Αριάδνης καθώς το πλοίο έφυγε με καθυστέρηση από το λιμάνι του Πειραιά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να καθυστερήσει η έναρξη του αγώνα για 2 περίπου ώρες, φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις στο τέλος και μοιραία δέχτηκαν την ήττα που έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί τους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκαν με 9-0 , όμως σιγά σιγά η ισορροπία αποκαταστάθηκε και οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στο παιχνίδι κλείνοντας το Α΄Δεκάλεπτο με σκορ 21-16.

Στο Β’ Δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ μπήκε φουριόζος , δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν για 5 λεπτά και με ένα σερί 12-0 μετέτρεψε το 21-16 σε 33-16 δημιουργώντας κλίμα νίκης με την εκτόξευση της διαφοράς στους 17 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το σθένος και την ψυχραιμία να απαντήσουν και με καλές άμυνες και μεστές επιλογές στην επίθεση «έτρεξαν» ένα επί μέρους 18-4 και πλησίασαν σε απόσταση βολής (37-34 ημίχρονο) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο Γ’ Δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (51-52 1:38 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου) και τους γηπεδούχους να απαντούν , ανακτώντας το προβάδισμα με τη λήξη του (56-54 σκορ Γ’ Δεκαλέπτου).

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με διαφορές μεταξύ 4-7 πόντων , οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να μην έχουν περισσότερες δυνάμεις και η ζυγαριά του παιχνιδιού «έγειρε» οριστικά υπέρ της Ναξιώτικης ομάδας.

Το τελικό 74-69 υπέρ του ΑΠΑΣ χαρακτηρίζεται δίκαιο βάση της εικόνας των δυο ομάδων στο παρκέ. Η νίκη αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως θεμέλιο παραμονής για το Ναξιώτικο Σύλλογο αφού είναι η 8η στο Πρωτάθλημα (δεύτερη συνεχόμενη μετά τη νίκη της περασμένης βδομάδας με τη Θήβα) δίνοντας μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα.