Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2020 17:40

Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο  ΑΠΑΣ τα Φανάρια στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής κερδίζοντας στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου με 81-79 τον Άρη Θήβας.

Μεγάλο ντέρμπι στο ΔΑΚ Νάξου σήμερα το μεσημέρι με τον ΑΠΑΣ να παίρνει στο τέλος μια μεγάλη νίκη με σκορ 81-79 απέναντι στον Άρη Θηβας που αποδείχτηκε κάτι παραπάνω από σκληρό καρύδι για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι ήταν σχεδόν απόλυτα ισορροπημένο σε όλα τα δεκάλεπτα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά προηγήθηκαν μέχρι και 6 πόντους στο Α Δεκαλεπτο ,όμως οι παίχτες του Βαγγέλη Ματσαγγουρα αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι με τη λήξη του (21-19 σκορ Α Δεκαλεπτο).

Ίδια εικόνα και στο Β Δεκαλεπτο με του γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα αλλα νιώθοντας καυτή την ανάσα των φιλοξενούμενων που άρχισαν να πάρουν καλύτερα στο παρκέ . Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους "Ορεινούς" προηγούμενους με 3 πόντους (43-40) προμηνύοντας ντέρμπι στο δεύτερο μισό .

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 πήραν τα ηνία στο σκορ αποκτώντας αέρα 5 πόντων (43-48). Εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν , μάζεψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 51-51 5 λεπτά πριν τη λήξη του Γ Δεκαλεπτου. Με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο μέρος του αγώνα με προβάδισμα 1 ποντου (60-59).

Δραματικό όπως αναμενόταν το τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού , με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα και να προηγούνται με 6 πόντους (69-75) 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα , όμως σε εκείνο το σημείο ο Παναγιώτης Πολίτης με δύο συνεχόμενα μεγάλα καλάθια ,ένα 3 πόντων και ένα δίποντο έδωσε την ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του να κάνει την ανατροπή .

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μην έχουν τη συγκέντρωση που απαιτούνταν για να γυρίσουν ξανά στο ματς και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν σε απόλυτο βαθμό οι γηπεδούχοι που με γκολ φάουλ του Πρόδρομου και βολές του Νίκου Χάρου πήραν το προβάδισμα .

Χαμένη επίθεση ξανά για τους φιλοξενούμενους και με τον υπολειπόμενο χρόνο στα 2" ο Προδρόμου ευστοχεί σε βολή διαμορφώνοντας το τελικό 81-79 αφού στον εναπομειναντα χρόνο οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε προσπάθεια 3 πόντων .

Ψυχολογικά και βαθμολογικά η νίκη για την ομάδα της Νάξου έχει τεράστια σημασία επιτρέποντας της να ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

13. Άρης Θήβας 20

* Ένωση Ιλίου, Χαλκίδα και Μίλωνας έχουν έναν αγώνα λιγότερο. Τα Φανάρια έχουν δύο αγώνες λιγότερους.