Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 00:27

Το... γύρισαν και έκαναν το 6Χ6 οι παίδες του ΑΟ Άνδρου, 77-84 τον ΑΟ Ερμούπολης

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΟ Άνδρου πήρε το απόγευμα του Σαββάτου 15 Φεβρουαρίου την εκτός έδρας νίκη με σκορ 77-84 επί του ΑΟ Ερμούπολης για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων και παρέμεινε στην κορυφή του Α’ ομίλου διατηρώντας παράλληλα το αήττητο, έχοντας έξι νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Σύρου με την ήττα αυτή “έπιασε” τον Περιστεριώνα στην 2η θέση με 9 βαθμούς.

Τα δύο σωματεία θα μονομαχήσουν την επόμενη Τετάρτη (19/2, 4:30 μ.μ.) στο “Δημήτριος Βικέλας” με τον νικητή να παίρνει όπως όλα δείχνουν το δεύτερο εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Πάρου και τους Τηνιακούς να έχουν το υπέρ τους +2 της νίκης (72-70) του πρώτου γύρου (20/10) στο γήπεδό τους.

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του ΔΑΚ Ερμούπολης. Οι γηπεδούχοι του Ανδρέα Μαύρου μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με καλή άμυνα επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους.

Οι φιλοξενούμενοι του Κυριάκου Μουστάκα από την άλλη πάσχιζαν να βρουν τα πατήματά τους κι έτσι το 43-36 του πρώτου ημιχρόνου ήταν απόλυτα δίκαιο.

Εντελώς διαφορετική εικόνα από τις δύο κυκλαδίτικες ομάδες το δεύτερο ημίχρονο. Οι Συριανοί ήταν σαν να μην ...μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι. Οι Ανδριώτες, έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, ροκάνισαν την διαφορά και πήραν το προβάδισμα που το κράτησαν μέχρι το τέλος παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Ρούσσος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 43-36 (ημίχρονο), 58-60, 77-84.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Σταχτάς, Σιγάλας 39 (2), Βαρθαλίτης, Μαρουδιάς 12 (3), Πρίντεζης, Τσιομπάνης 4 (1), Βαμβακούσης 4, Ζούμπερης, Καλογρίδης 8 (2), Παλαιολόγος 5, Κάπελλας 3, Ξαγοράρης 2.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζώνγκα Μ. 13 (1), Μπέλλο Ε. 16 (1), Τσορτανίδης 6, Καλογιέρι 11 (1), Ρούσσας, Σωτήρος 3, Μανδαράκας 14 (1), Βενέτης, Μαγουλάς, Πετράκης, Νασόπουλος, Λαμάι 21.