Κυριακή, 19 Ιανουαρίου 2020 21:57

“Έπιασαν” κορυφή οι παίδες του Περιστεριώνα, κόντρα στον αξιόμαχο ΑΟ Μυκόνου

Στην κορυφή της βαθμολογίας του Α’ ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων “σκαρφάλωσε” ο Περιστεριώνας, επικρατώντας του ΑΟ Μυκόνου με σκορ 73-47 το βράδυ της Κυριακής 19 Ιανουαρίου.

Η μεγάλη διαφορά που είχε πάρει από το πρώτο ημίχρονο (50-25) η ομάδα της Τήνου ήταν αρκετή για να φτάσουν οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη στο τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή σεζόν, καθώς στην επανάληψη το αξιόμαχο σύνολο του Γιώργου Σκόρδου παρουσίασε μία πολύ βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το ματς του πρώτου γύρου (33-80) στις 5 Οκτωβρίου, φέρνοντας μεγάλη αντίσταση στους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά, οι περυσινοί πρωταθλητές Κυκλάδων στην κατηγορία, έφτασαν στη νίκη που τους φέρνει μόνους πρώτους στον βαθμολογικό πίνακα με 9 βαθμούς, έναν βαθμό παραπάνω από τον δεύτερο ΑΟ Άνδρου.

Αντίθετα, η ομάδα του νησιού των ανέμων γνώρισε την τέταρτη ήττα της τη φετινή σεζόν, δίχως να έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης και βρίσκεται μία θέση πιο πάνω από τον Άρη Σύρου που αντιμετωπίζει την Δευτέρα 20 Ιανουαρίου ως τυπικά φιλοξενούμενος τον ΑΟ Ερμούπολης (6:00 μ.μ.) στο “Δημήτριος Βικέλας”.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Οικονόμου, Τσικούρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 50-25 (ημίχρονο), 60-36, 73-47.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Λούβαρης 9, Βλαστός, Σακελλαρόπουλος, Περπινιάς 8, Παλαμάρης, Πάντζι 32 (1), Χατζίρης 2, Σπανός, Μαρκουΐζος 16 (2), Φώσκολος, Χάλαρης 4, Νικολόπουλος 2.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Θεοδοσίου, Δρόσος 2, Ζιέμπα 3, Δακτυλίδης, Καβαθάς 2, Νάζος 9, Τσούρας 10, Κονταράτος 19, Τσανγκάλοβ 2.