Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2020 21:09

“Πέρασαν” από τη Μάρπησσα οι γυναίκες του ΑΟ Ερμούπολης [pics]

Σημαντική νίκη στο κλειστό της Μάρπησσας επί του γηπεδούχου Μαρπησσαϊκού πανηγύρισε ο ΑΟ Ερμούπολης με σκορ 34-37 την Κυριακή 12 Ιανουαρίου το απόγευμα για το γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι αθλήτριες του Ανδρέα Μαύρου με το “διπλό” αυτό ανέβηκαν στην δεύτερη θέση με 7 βαθμούς, μαζί με τον Περιστεριώνα, αλλά η ομάδα της Τήνου υπερτερεί λόγω της νίκης της στο μεταξύ τους παιχνίδι (25-72).

Στο αγωνιστικό σκέλος οι Συριάνες χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν να είναι μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με +10 (3-13). Με ένα επιθετικό κρεσέντο της Αλεξάνδρας Ιωαννίδου που κατάφερε να ξεχωρίσει δίνοντας πάλι σφυγμό πάλι στην ομάδα της Μάρπησσας οι οικοδέσποινες κατάφεραν να περάσουν μπροστά με +1 (20-19) στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Βαγγέλης Μουρογιάννης εφάρμοσε άμυνα ζώνης, οι αθλήτριές του κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ και τον ρυθμό του παιχνιδιού και στο σημείο που πήγε να ξεφύγει η Ερμούπολη, πάλι η Ιωαννίδου έδωσε λύσεις. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενες με πολύ καλή προσωπική άμυνα της Μαριάνου σε συνδυασμό με το καλό τέμπο και το κατέβασμα της Κοτσιπετσίδου κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, ενώ στα τελευταία δύο λεπτά οι Παριανές “πλήρωσαν” την αστοχία τους κι έτσι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αθ. Καραβίτης, Αγ. Σαμοθράκης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-13, 20-19 (ημίχρονο), 28-30, 34-37.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ ( Βαγ. Μουρογιάννης): Ιωαννίδου 14 (2), Τζανακοπούλου 4, Αλιπράντη 5 (1), Βεντούρη 3 (1), Λαουράκη Σπ., Πραμμάτια, Κεφαλά, Μπαλόγλου 2, Καπούτσου, Καλογεροπούλου, Καπαρού, Λαουράκη Μ. 6.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος, Λ. Καραμολέγκος): Βουτσίνου, Κοτσιπετσίδου 8 (2), Βρούτση, Φουάση, Διαγούπη 12 (1), Γαλανού 4, Ρούσσου Γ., Μαντζιώρου, Ρούσσου Φ. 8 (1), Μαριάνου 5, Βερυκόκκου.