Σάββατο, 11 Ιανουαρίου 2020 23:17

Σπουδαίο διπλό στη Νάξο επί του ΠΑΟΝ οι έφηβοι του Πλοηγού Αντιπάρου [pics]

Μία σπουδαία νίκη πήρε ο Πλοηγός επί του Πανναξιακού ΑΟΝ με σκορ 36-57 το μεσημέρι του Σαββάτου 11 Ιανουαρίου για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Η ομάδα της Αντιπάρου όπως φανερώνει και το τελικό αποτέλεσμα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου της, διπλασίασε τις νίκες της στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (σ.σ. σκορ πρώτου αγώνα 70-35 στις 10 Νοεμβρίου του 2019) και έπιασε την ΑΕ Σαντορίνης στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 8 πόντους.

Το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Νάξου ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Βασίλη Φαρούπου, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 1-15 και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 3-15, παίρνοντας από την αρχή του παιχνιδιού διψήφια διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους -6 (11-17) όμως η συνέχεια ανήκε πάλι στους φιλοξενούμενους που με ένα επιμέρους σκορ 2-10 έκλεισαν το ημίχρονο με 13-27.

Στην τρίτη περίοδο, οι έφηβοι του ΠΑΟΝ έκαναν καλό ξεκίνημα και πάλι και μείωσαν τη διαφορά στους -4 πόντους (28-32) ,ξεκινώντας το παιχνίδι από την αρχή. Οι Αντιπαριώτες με καλή άμυνα και ψυχραιμία στην επίθεση ξέφυγαν πάλι στο σκορ παίρνοντας διάφορα +9 πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου (28-37). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκίας των Ναξιωτών και η διαφορά άνοιξε περισσότερο.

Το τελικό 57-36 κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνας των ομάδων στο παρκέ, καθώς παρά την φιλότιμη προσπάθεια των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Η ήττα αυτή ήταν η πέμπτη για τους νεαρούς αθλητές του Πανναξιακού, οι οποίοι παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 5 βαθμούς και μην έχοντας γευτεί ακόμη την χαρά της νίκης τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πασχάλη, Ρώτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-15, 13-27 (ημίχρονο), 28-37, 36-57.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Αθ. Βλάχος): Δέτσης 2, Τόμπας Αρ., Καρούσης, Τσελέντης 3, Μητσέας 3, Τόμπας Δ. 5, Σαράντος, Χατζηεργάτης, Μαυρομάτης 10, Φλεριανός 13.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βασ. Φαρούπος): Φαρούπος A. 9, Παλαιολόγος Θ.10, Κοκάι Α. 4, Καλάργυρος Μ. 4, Τριαντάφυλλος Η. 21 (2) , Σκιαδάς Ε., Χιούσα Ν. 9.