Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2019 19:57

Με τον αέρα της έδρας, συνέχισε με νίκη ο ΑΠΑΣ [pics]

Ακόμα μια νίκη στην έδρα του κατέκτησε ο ΑΠΑΣ αφού μετά από ένα αγχωτικό και χωρίς ρυθμό παιχνίδι επιβλήθηκαν των -εκ των ουραγών- ΒΑΟΛ Χίου με σκορ 65-62.

Οι γηπεδούχοι , που κινήθηκαν σε μέτρια επίπεδα απόδοσης και μακριά από τα συνηθισμένα τους στάνταρ, ευτύχησαν να είναι πιο συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι στο τέλος και να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα. Αυτή ήταν η 5η νίκη σε 7 παιχνίδια για τους «Ορεινούς» που πλέον ανεβαίνουν στα ψηλά σκαλιά της βαθμολογίας του 2ου Ομίλου της Γ’Εθνικής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι , οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά και πιάνοντας στον ύπνο τους γηπεδούχους βρέθηκαν προηγούμενοι με 11-0. Κάπου εκεί, η Ναξιώτικη ομάδα αφυπνίστηκε και μείωσε τη διαφορά στο καλάθι με τη λήξη του δεκαλέπτου (Σκορ Α’ Δεκαλέπτου 14-16). Στο Β’ Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το ρυθμό τους και να πάρουν τα ηνία του αγώνα , όμως τα πολλά λάθη και η επιθετική νευρικότητα δεν τους το επέτρεψαν. Οι φιλοξενούμενοι , καλά διαβασμένοι, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν όταν πήραν κεφάλι στο σκορ και στο τέλος του δεκαλέπτου με ένα μίνι σερί πήραν διαφορά 4 πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-30.

Ίδια εικόνα και στο Γ’ Δεκάλεπτο , με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να πιάσουν τον γνωστό τους ρυθμό. Μοιραία το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, σε ένα παιχνίδι που η νευρικότητα και η επιθετική επιπολαιότητα αμφοτέρων των πλευρών ήταν το κυρίαρχο στοιχείο. Οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά, διατήρησαν το προβάδισμα των 4 πόντων που είχαν από το Γ’ Δεκάλεπτο (Σκορ Γ’ Δεκαλέπτου 48-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη , με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύουν ότι είναι «σκληρό καρύδι» και ότι θα τα έδιναν όλα για τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο ΑΠΑΣ μέχρι το τελευταίο δίλεπτο του 4ου δεκαλέπτου βρήκε τον καλό του εαυτό και κατάφερε να μετατρέψει το εις βάρος του 49-55 σε 62-55 αφήνοντας τους φιλοξενούμενους άποντους για 8 περίπου λεπτά.

Καθοριστικά στο σημείο αυτό το buzzer beater του Ζαφειρούδη που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης μειώνοντας σε 53-55 αλλά και το τρίποντο του αρχηγού Σπύρου Μάκαρη που έγραψε το 62-55 δίνοντας «αέρα νίκης» στο Ναξιώτικο Σύλλογο.

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς ο ΒΑΟΛ βρήκε το σθένος να επιστρέψει στο παιχνίδι και με τρίποντο του Τρόβα μείωσε στο καλάθι (64-62) 34’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Κοντσές των γηπεδούχων αστοχεί σε ένα θεωρητικά εύκολο καλάθι δίνοντας την ευκαιρία για το σουτ του αγώνα στους φιλοξενούμενους. Ο Τρόβας πήρε την προσπάθεια αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ήταν άστοχο. Στα τελευταία 2,5’’ μια εύστοχη βολή του Προδρόμου διαμόρφωσε το τελικό 65-62 , δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.