Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019 18:59

Καθάρισε από το πρώτο δεκάλεπτο το ανδρικό του ΑΟ Ερμούπολης, 52-77 τον Περιστεριώνα Τήνου

Την δεύτερή του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχε ο ΑΟ Ερμούπολης για τον Α’ όμιλο του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων. Η ομάδα της Σύρου επικράτησε το μεσημέρι της Κυριακής 17 Νοεμβρίου στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895” του Περιστεριώνα Τήνου με σκορ 52-77 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας πλέον τέσσερις βαθμούς.

Οι παίκτες του Ανδρέα Μαύρου μπήκαν αποφασιστικά στο παρκέ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κυριάρχησαν τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα και βρίσκοντας λύσεις στην άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν οι αθλητές του Αντώνη Βιδάλη. Σκόραραν πέντε τρίποντα στην πρώτη περίοδο (δύο ο Κρητικός κι από ένα οι Γατόπουλος, Καραμολέγκος, Ρούσσος) και προηγήθηκαν με σκορ 12-31 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αρκετά, αλλά η διαφορά ήταν ήδη μεγάλη και δεν υπήρχε δυνατότητα επιστροφής στο ματς. Η διαφορά παρέμενε σε σταθερά επίπεδα, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε κι έτσι ο ΑΟ Ερμούπολης πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, υποχρεώνοντας τους Τηνιακούς στη δεύτερή τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα μετά από αυτή της πρεμιέρας από τον Άρη Σύρου στις 16 Οκτωβρίου στο κλειστό γυμναστήριο “Δημήτριος Βικέλας”.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούσσος, Οικονόμου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-31, 22-42 (ημίχρονο), 36-62, 52-77.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Καμπέρι 13 (3), Μπινιάκου 6, Παγανέλης 3 (1), Τσουλχάι, Σπεντζάρης, Τριανταφύλλου, Σιώτης 7, Κουτσουμπάκος 10, Μαρκουΐζος, Πετρόπουλος 2, Δελατόλας 5 (1), Τζες 6 (1).

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Θεοδωράκης 8, Γατόπουλος 8 (1), Τζώρτζης 8 (1), Γαβιώτης 2, Αληφραγκής Θ., Καραμολέγκος 10 (2), Γούτσικας, Κρητικός 20 (3), Τομαής, Ρούσσος 13 (1), Αληφραγκής Δ. 2, Λεμπέσης 6 (1).