Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2019 22:57

“Καθάρισαν” στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γυναίκες του Περιστεριώνα κόντρα στον Μαρπησσαϊκό

Τη δεύτερή του νίκη στο γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων και μάλιστα συνεχόμενη πανηγύρισε στο ουδέτερο κλειστό γυμναστήριο της Ερμούπολης “Δημήτριος Βικέλας” o Περιστεριώνας.

Η ομάδα της Τήνου επικράτησε το βράδυ του Σαββάτου 2 Νοεμβρίου του Μαρπησσαϊκού με σκορ 74-50 στην πρώτη από τις δύο αναμετρήσεις των δύο σωματείων, αφού το πρωί (9:00 π.μ.) της Κυριακής 3 Νοεμβρίου θα μονομαχήσουν ξανά στο ίδιο γήπεδο, με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα της Πάρου αυτή τη φορά.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν η αναμέτρηση της Σύρου. Παρά το γεγονός πως δεν βρέθηκαν σε πολύ καλή ημέρα, οι παίκτριες του Παναγιώτη Σιώτη πήραν από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα, έφτασαν τη διαφορά μέχρι το +12, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες του Βαγγέλη Μουρογιάννη χάρη στην μαχητικότητά τους κατάφεραν να μειώσουν στους -2 (31-29).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό, όμως, άλλαξε άρδην. Οι Τηνιακές χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα και εκμεταλλευόμενες τα λάθη των αντιπάλων τους πήραν μία διαφορά ασφαλείας που την διατήρησαν μέχρι να ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούσσος, Οικονόμου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 36-29 (ημίχρονο), 51-43, 74-50.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Αλοιμόνου 3 (1), Πολυκανδριώτη 12 (4), Παλαμάρη 4, Καμπέρι, Δρίτσα 20, Φωσκόλου 6, Βοϊνά 4, Τριανταφύλλου 4, Μπινιάκου, Πλυτά 21 (2).

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Βαγ. Μουρογιάννης): Ιωαννίδου 6, Τζανακοπούλου 6 (1), Αλιπράντη Κ. 8, Καπούτσου 2, Λαουράκη Σ., Χαλδαίου, Κεφαλά 2, Παπαχρήστου, Αλιπράντη Φ. 8, Καλογεροπούλου, Καπάρου 8, Λαουράκη Μ. 10.