Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου 2019 22:59

Πειστική εμφάνιση και …σεφτέ για τις γυναίκες του Περιστεριώνα Τήνου [vid-pics]

Με πειστική εμφάνιση και νίκη με σκορ 25-72 επί του ΑΟ Ερμούπολης πέρασε το απόγευμα της Τετάρτης 23 Οκτωβρίου από το κλειστό γυμναστήριο “Δημήτριος Βικέλας” της Σύρου ο Περιστεριώνας για το γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι αθλήτριες του Παναγιώτη Σιώτη παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ, με ωραίες σε δημιουργία φάσεις και πολύ καλές συνεργασίες μπήκαν δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης, πήραν το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασαν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Με το …διπλό αυτό, η ομάδα της Τήνου πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα για τη φετινή σεζόν, έπειτα από την ήττα της πρεμιέρας από την ΑΕ Σαντορίνης (57-37) στις 28 Σεπτεμβρίου στο ΔΑΠΠΟΣ.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα των Ανδρέα Μαύρου και Λευτέρη Καραμολέγκου, στην δική της πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα, “φάνηκε” μόνο στο πρώτο ημίχρονο που προσπάθησε να …συμμαζέψει την εις βάρος της διαφορά, αλλά στη συνέχεια οι αντίπαλές τους πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Καλπακίδου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-14, 16-30 (ημίχρονο), 21-52, 25-72.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος – Λ. Καραμολέγκος): Βουτσινού 3, Κοτσιπετσίδου 5, Διαγούπη 2, Δεβεζόγλου, Ρηγούτσου 4, Γαλανού 7, Ρούσσου, Μαντζώρου 2, Μιμόγλου, Αγγελοπούλου, Φουάση 2, Δουλούμη.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Αλοιμόνου 2, Πολυκανδριώτη 10 (2), Παλαμάρη, Καμπέρι, Πετροπούλου, Δρίτσα 13, Φωσκόλου 2, Βοϊνά 15 (1), Τριανταφύλλου 5 (1), Μπινιάκου, Ανταλή 5, Πλυτά 20 (2).

Μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον ΑΟ Ερμούπολης, η αθλήτρια του Περιστεριώνα Τήνου, η Ελισάβετ Τριανταφύλλου δήλωσε σχετικά με το ματς της Σύρου: