Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2019 01:05

Ντέρμπι για γερά νεύρα στην Τήνο με νικητές τους έφηβους του Περιστεριώνα κόντρα στον ΑΟ Μυκόνου

Ασύλληπτη ματσάρα διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου 12 Οκτωβρίου στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895” για τον Α’ όμιλο του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων. Περιστεριώνας και ΑΟ Μυκόνου τα έδωσαν όλα μέχρι τέλους με την ομάδα της Τήνου να φτάνει στη μεγάλη νίκη με σκορ 73-60 που την διατηρεί μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Από την άλλη πλευρά, το αξιόμαχο σύνολο του Γιώργου Σκόρδου στάθηκε επάξια κόντρα στους πρωταθλητές Κυκλάδων κάνοντας την μεγάλη ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού πέτυχε επτά (!) τρίποντα σε εκείνη την περίοδο και πέρασε μπροστά στο σκορ με +2 (46-48).

Η πίεση, όμως, που άσκησαν οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη στην τελευταία περίοδο απέφερε καρπούς κι έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τελική επικράτηση παίρνοντας παράλληλα μια διαφορά ασφαλείας (+13π.) που ενδεχομένως μπορεί και να την χρειαστούν στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Οικονόμου, Τσικούρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-8, 26-21 (ημίχρονο), 46-48, 73-60.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Βιδάλης, Μπινιάκου 18 (3), Παγανέλης 7, Πάντζι, Σπεντζάρης, Χατζίρης, Τριαντάφυλλος 5, Μπον Ν. 6, Μαρκουΐζος, Πετρόπουλος 22, Τσουλχάι, Τζες 15 (3).

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Βινάνι 18 (1), Γκιόκας 9 (3), Δρόσος, Νάσος, Μονογυιός 9 (1), Κοτσής 4, Στύλλα 17 (3), Τσανγκάλοβ, Κονταράτος, Πατσίλη 3 (1).