Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2019 23:42

Ομοβροντία από το τρίποντο και πρώτη νίκη για τους παίδες του ΑΟ Πάρου [pics-vid]

Μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” την περασμένη Κυριακή στη Νάξο, ο ΑΟ Πάρου πήρε την πρώτη του νίκη για τον Β’ Όμιλο του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων. Οι νεαροί αθλητές του Θοδωρή Καζακίδη επικράτησαν το απόγευμα της Κυριακής 29 Σεπτεμβρίου στο κλειστό της Μάρπησσας του τυπικά γηπεδούχου Πλοηγού με σκορ 52-74 και κατέκτησαν το πρώτο τους ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν.

Παρά τη νευρικότητα των δύο ομάδων, οι Παριανοί έκαναν δυνατό ξεκίνημα και κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 8-0. Η ομάδα της Αντιπάρου, ωστόσο, αντέδρασε και ισοφάρισε (8-8) για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (8-13) υπέρ των “φιλοξενούμενων”. Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ο προπονητής του Πλοηγού, ο Βασίλης Φαρούπος φαίνεται πως δεν επηρέασε τους παίκτες του ΑΟΠ, οι οποίοι είχαν την δική τους …απάντηση έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ.

Με δέκα συνολικά τρίποντα, εκ των οποίων τρία και μάλιστα συνεχόμενα στην τρίτη περίοδο από τον Γιάννη Αλιπράντη έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά του ΑΟΠ που ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγγ. Σαμοθράκης, Ελ. Ξευγένη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-13, 18-36 (ημίχρονο), 41-58, 52-74.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βασ.Φαρούπος): Λασκαρίδης, Φαρούπος Α. 21, Τριαντάφυλλος Ανδ. 1, Αθανασίου Ε., Τριαντάφυλλος, Αθανασίου Φ., Καστανιάς 2, Βισκούλι 28 (1), Σκιαδάς Η., Μπιζάς Π., Μπιζάς Γ., Σκιαδάς Λ.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Ευαγγέλου 2, Αλιπράντης 18 (3), Μπομποτάς, Βιώνης 5 (1), Πάσσαρης 11 (1), Αραβαντινός 2, Θωμόπουλος 17 (3), Λάβδας 7 (1), Σκιαδάς, Ανδρεάδης 6, Ρηγόπουλος 2, Σαρρής 4.