Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2011 15:37

Πήρε τη νίκη το ΓΕ.Λ Θήρας

basket_gel_8iras-gel_naoussas_parou_koritsiwn_2011

Το Γενικό Λύκειο Θήρας κατάφερε να κερδίσει το Λύκειο της Νάουσας Πάρου για το σχολικό πρωτάθλημα μπάσκετ κοριτσιών.

Η αρχή του παιχνιδιού ήταν ένα «μουδιασμένο» ξεκίνημα για τις δύο ομάδες με το πρώτο καλάθι να σημειώνεται στο 4ο λεπτό(!) του πρώτου οκταλέπτου από τη Βλαβιανού. Το κακό ξεκίνημα φαίνεται και από το σκορ της 1ης περιόδου που ήταν μόλις 7-6 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 2ο οκτάλεπτο οι Σαντορινιές ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους χτυπώντας γρήγορα στους αιφνιδιασμούς με πολύ καλές συνεργασίες τα κορίτσια της Πάρου με όπλο την καλή άμυνα. Το ημίχρονο τελείωσε με 27-12 με κορυφαίες μέχρι εκείνη τη στιγμή τις: Ρούσσου, Παπαγεωργίου (Γ.ΕΛ ΘΗΡΑΣ) και Καπαρού, Γκραντ για τις φιλοξενούμενες.

Στο 3ο οκτάλεπτο οι ρυθμοί συνεχίστηκαν σε υψηλό τέμπο με αποτέλεσμα ένα πολύ ωραίο θέαμα απ τις παίκτριες των δύο ομάδων. Το σκορ 3ης περιόδου ήταν 45-18.

Τελικό σκορ του παιχνιδιού 62-26. Στην 4η περίοδο η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα. Η ομάδα του κ. Αδάμ συνέχισε την καλή απόδοση ώστε να κρατήσει τη νίκη.Απ την άλλη τα κορίτσια της Νάουσας ήταν και άτυχες στην τελική προσπάθεια με την μπάλα αρκετές φορές να μην τους κάνει το χατίρι ώστε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο απ το παιχνίδι.

Κορυφαία για άλλο ένα παιχνίδι ήταν η Παπαγεωργίου που έκανε καταπληκτικό παιχνίδι για τις νικήτριες. Τελείωσε το ματς με 13 πόντους και οργάνωνε άψογα την ομάδα.

Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε και η απόδοση της Ρούσσου (και σε αυτό το παιχνίδι πρώτη σκόρερ) που για άλλο ένα παιχνίδι ξεχώρισε μαζί με τη Ζηλελίδη κάτω από το καλάθι. Οι 2 σέντερ της Σαντορίνης ήταν πολύ καλές πετυχαίνοντας αρκετά καλάθια που βοήθησαν την ομάδα τους. Μαχητική ήταν και η Βλαβιανού και γενικά συνέχισε τις καλές εμφανίσεις (της καταλογίσθηκε και μία τεχνική ποινή λόγο παραπόνων στο διαιτητή σε έντονο ύφος).

Για τις φιλοξενούμενες απ την Πάρο η Καπαρού έκανε πάρα πολύ καλό παιχνίδι και ήταν ίσως η καλύτερη για την ομάδα του κ. Σκιαδά σημειώνοντας πολύ δύσκολα καλάθια και ήταν μέσα σε κάθε φάση. Η Γκραντ επίσης έκανε πολύ καλό παιχνίδι αν και χρειαζόταν λίγο περισσότερο συγκέντρωση στην πάσα της.

1ο οκτάλεπτο: 7-6

2ο οκτάλεπτο:20-6 (27-12) ΗΜΙΧΡΟΝΟ

3o οκτάλεπτο:18-6 (45-18)

4ο οκτάλεπτο:17-8 (62-26) ΤΕΛΙΚΟ

ΓΕ.Λ ΘΗΡΑΣ (ΑΔΑΜ): 4.ΤΖΑΦΕΡΑΪ 5.ΤΟΣΟΥΝΙΔΗ(2π) 6.Ζηλελίδη(11π) 7.ΦΥΤΡΟΥ(2π) 9.Καραμολέγκου(2π) 10.Ξαγοράρη 11.Παπαγεωργίου(13π) 12.Λειβαδάρου 13.Βλαβιανού(8π) 14.Ρούσσου(24π)

15.ΚΑΝΤΖΕΛΗ

ΓΕ.Λ ΝΑΟΥΣΑΣ (ΣΚΙΑΔΑΣ): 2.ΣΙΚΑ (4π) 3.ΝΙΚΗΦΟΡΑΚΗ(3π) 4.ΣΙΦΑΚΗ(2π) 5.ΓΚΡΑΝΤ(7π) 11.ΚΑΠΑΡΟΥ(10π) 12.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ 18.ΚΥΔΩΝΙΕΩΣ{div float:right}{/div}