Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2011 17:21

Νίκη για το ΕΠΑΛ Θήρας απέναντι στο ΕΠΑΛ Μήλου

basket_epal_8iras-epal_milou_2011Ένα πολύ δυνατός σχολικός αγώνας Μπάσκετ αγοριών πραγματοποιήθηκε χθές το απόγευμα στο Κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ ανάμεσα στο ΕΠΑΛ Θήρας μετο αντίστοιχο σχολείο του ΕΠΑΛ Μήλου στα πλαίσια του σχολικού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης του Νομού Κυκλάδων 2011 - 2012.

Οι δύο ομάδες ισοδύναμες πήγαιναν χερί χέρι στο σκορ με εναλλαγή υπέρ τις μιάς ή τις άλλης ομάδας. {/div}Το ημίχρονο έκλεισε υπέρ του ΕΠΑΛ Θήρας με διαφορά 5 πόντων στο 20 - 15. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μικροένταση με παίκτες (μαθητές) της Μήλου, με μαθητές του ΕΠΑΛ Θήρας που βρίσκονταν στις κερκίδες του κλειστού Γυμναστηρίου με μικροαντικείμενα να πέφτουν στο αγωνιστικό χώρο. Με τις συστάσεις καθηγητών και διαιτητών, τα πνεύματα ηρέμησαν και ξεκίνησε κανονικά το παιχνίδι χωρίς επιπλέον προβλήματα. Η ομάδα του ΕΠΑΛ{div float:right}{/div} Θήραςστο ξεκίνημα του 2 ου ημιχρόνου βρέθηκε να είναι πολύ άστοχο και στην επανάληψη να συνεχίζει να σπάε τα καλάθια στην μπασκετική διάλεκτο, χωρίς όμως να έχει κάποιο αντίκρισμα από το ΕΠΑΛ Μήλου που δεν το εκμεταλλεύτηκε και να παραμένει η διαφορά τον 5 - 6 πόντους κατά της. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με διαφορά 9 πόντων υπέρ του ΕΠΑΛ Θήρας με 35 - 24. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι ως προς το αγωνιστικό της κομμάτι με την διαφορά να διατηρήτε σταθερά στους 10 πόντους με το τελικό σκορ στο φωτεινό πίνακα του κλείστου Γυμναστηρίου του ΔΑΠΠΟΣ να γράφει το{/div}{div float:right} 49 - 38 ύπερ του ΕΠΑΛ Θήρας. Από την ομάδα του ΕΠΑΛ Θήρας διακριθέν παίκτης ο Κυριάκος Κώστας με 20 πόντους και από το ΕΠΑΛ Μήλου ο Βικελής με 12 πόντους.