Κυριακή, 09 Δεκεμβρίου 2018 22:48

Πήραν το μεγάλο ντέρμπι κι έμειναν αήττητοι οι Έφηβοι του Περιστεριώνα

Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγυρίζει από το απόγευμα της Κυριακής 9 Δεκεμβρίου ο Περιστεριώνας. Η ομάδα της Τήνου επικράτησε του τυπικά γηπεδούχου ΑΟ Μυκόνου με σκορ 53-55 στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895” και διατήρησε το αήττητο στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων, υποχρεώνοντας τον αντίπαλό της στην πρώτη του ήττα για τη φετινή σεζόν.

Σε μια αναμέτρηση που δικαίωσε τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι, οι περυσινοί πρωταθλητές στην κατηγορία πήραν την νίκη με …όπλο την άμυνα τους στο δεύτερο ημίχρονο και την αποδοτικότητά τους στην επίθεση με πρωτεργάτη τον Ίλβι Καμπέρι, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με πέντε (!) τρίποντα, όλα στην τρίτη περίοδο.

Η νίκη, όμως, αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί “πύρρειος” για την ομάδα του Αντώνη Βιδάλη, καθώς στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο περυσινός mvp του φάιναλ φορ της Τήνου, ο Μάριος Μπινιάκου σε διεκδίκηση ριμπάουντ έπεσε άτσαλα με συνέπεια να τραυματιστεί και οι πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για κάταγμα κνήμης, ή θλάση πρόσθιων μυών στην γάμπα. Εκτός, όμως, του Μπινιάκου τραυματίας αποχώρησε και ο Γιάννης Σπέντζαρης, ο οποίος χτύπησε τον αστράγαλό του και το βράδυ της Κυριακής μετέβη στο ιατρικό κέντρο του νησιού της Μεγαλόχαρης για εξετάσεις.

Τραυματίας όμως αποχώρησε και ο Άγγελος Τζάρο του ΑΟ Μυκόνου. Ο νεαρός αθλητής σε μία διεκδίκηση της μπάλας έπεσε άτσαλα στην πλάτη αντιπάλου παίκτη, χτύπησε στο κεφάλι και μετά το τέλος της αναμέτρησης μετέβη στο ιατρικό κέντρο της Τήνου όπου του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και εν συνεχεία ταξίδεψε στην Μύκονο με το καράβι της γραμμής.

Την νευρικότητα και την αστοχία των παικτών του Περιστεριώνα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον ο ΑΟ Μυκόνου. Οι νεαροί αθλητές του Γιώργου Σκόρδου ελέγχοντας τα ριμπάουντ σε όλο το ματς πήραν το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με +14 (32-18).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση, όπως προείπαμε, ο Καμπέρι, ο οποίος με πέντε τρίποντα πήρε από το χέρι τον Περιστεριώνα και μαζί με τον Νίκο Παγανέλη που πέτυχε τους 11 πόντους από τους 21 συνολικούς στην επανάληψη, οδήγησαν στην μεγάλη ανατροπή. Όλα, ωστόσο, κρίθηκαν στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα, όταν οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα, κέρδισαν αντιαθλητικό φάουλ, ο Καμπέρι πέτυχε τρεις συνεχόμενες εύστοχες βολές και ισοφάρισε σε 53-53. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στα τελευταία 24 δευτερόλεπτα, ο Νικόλας Τριαντάφυλλος μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς για την ομάδα του.

Ένα ματς που δύσκολα θα ξεχαστεί από όσους παραβρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Τήνου και αξίζουν συγχαρητήρια στις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων. Απόρροια της πολύ καλής δουλειάς που γίνεται στις προπονήσεις, ορισμένες φορές κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, από όλους τους προπονητές των αγωνιστικών τμημάτων υποδομής των συλλόγων όλου του νομού, στην προκειμένη περίπτωση των Γιώργου Σκόρδου και Αντώνη Βιδάλη, η οποία χρειάζεται την στήριξη όλων μας!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Οικονόμου, Ανδρόβικ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 32-18 (ημίχρονο), 39-43, 53-55.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Κατσιρμάς, Κωνσταντάρας Γ. 10, Σώχος, Ξενάριος, Ρουμελιώτης Θ. 6, Μονογυιός 9 (1), Τζάρο 12, Καμπλιώνης, Γκιόκας, Σκουλάξινος 2, Κωνσταντάρας Α., Βινάνι 14.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Βιδάλης, Μπινιάκου, Παγανέλης 21, Καμπέρι 20 (5), Σπέντζαρης, Χατζίρης, Τριαντάφυλλος 2, Μπον, Τζες 3 (1), Πετρόπουλος 9, Χαρικιόπουλος, Πόντης.