Σάββατο, 08 Δεκεμβρίου 2018 23:53

Έκανε σεφτέ ο Μαρπησσαϊκός, 72-54 την ΑΕ Σαντορίνης στο ανδρικό

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων στην κατηγορία των ανδρών πέτυχε ο Μαρπησσαϊκός.

Η ομάδα της Πάρου στο πρώτο επίσημο ματς στο γήπεδό της, επικράτησε της ΑΕ Σαντορίνης με σκορ 72-54 το βράδυ του Σαββάτου 8 Δεκεμβρίου, στην αναμέτρηση που έκλεισε την 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου.

Οι γηπεδούχοι του Βαγγέλη Μουρογιάννη είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και χάρη στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία τους έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Παρά τα πολλά φάουλ που δόθηκαν, οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο μπάσκετ. Οι παίκτες του Μαρπησσαϊκού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με άμυνα μαν του μαν σε όλο το γήπεδο πήραν μια διαφορά ασφαλείας, αλλά τα αρκετά λάθη τους στο τρίτο δεκάλεπτο έφεραν την ΑΕΣ να μειώσει την διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο, με όπλο την πίεση σε όλο το γήπεδο και την ευστοχία έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. οι Παριανοί ανέκτησαν την διαφορά κι έτσι έφτασαν στο τελικό 72-54.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Κασάπη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-24 (ημίχρονο), 55-44, 72-54.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Βαγ. Μουρογιάννης): Γεωργίτσος 2, Ζωντανός 9, Κουτσιούκης 18 (3), Κληρονόμος, Καζακίδης 7, Σκιαδάς 22 (4), Ρούσσος Μ. 2, Γλυνός 8 (2), Κορτιάνος, Ξανθόπουλος, Κολοβός 2, Ρούσσος Εμ. 2.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Στρ. Παπαδόπουλος): Φερατάι 5 (1), Βλαβιανός 1, Μαργαρώνης 2, Κατηκαρίδης 3, Μιχαλέλης 12 (1), Μητσέας 16 (1), Κοιλιακούδης, Χατζηαυγουστίδης, Παπαδόπουλος, Καφούρος 4 (1), Νασούλας 7, Αντιμισάρης 4.