Τετάρτη, 05 Δεκεμβρίου 2018 21:44

“Σεφτέ” με ανατροπή ο Άρης Σύρου, 72-63 τον Περιστεριώνα Τήνου στο ανδρικό [pics]

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα στην κατηγορία των ανδρών της ΕΣΚ Κυκλάδων πανηγύρισε το απόγευμα της Τετάρτης 5 Δεκεμβρίου ο Άρης Σύρου.

Οι “κιτρινόμαυροι” του Αντώνη Βαρθαλίτη κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν στο “Δημήτριος Βικέλας” της Ερμούπολης του Περιστεριώνα Τήνου με σκορ 72-63 και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον ΑΟ Μυκόνου (56-52) στις 13 Οκτωβρίου.

Από την άλλη πλευρά, οι “ερυθρόλευκοι” του Αντώνη Βιδάλη δέχθηκαν την δεύτερή τους ήττα στο πρωτάθλημα μετά από αυτή από τον ΑΟ Ερμούπολης (59-67) στις 27 Οκτωβρίου κι έμειναν στους δύο βαθμούς σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Πιο δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι (2-5) και κατάφεραν να προηγηθούν με μία διαφορά πέντε πόντων με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-18). Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στους +12 (18-30) για να λήξει το δεκάλεπτο με σκορ 24-33.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην… Οι Συριανοί δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν, αφού σε όλο το δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν 48 πόντους και δέχθηκαν 30. Η πίεση που άσκησαν οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να βρουν ρυθμό και στην επίθεση και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Μάλιστα, προηγήθηκαν με την μέγιστη υπέρ τους διαφορά +11 (67-56) 1:50 πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας.

ΒΑΡΘΑΛΙΤΗΣ: ΔΕΙΞΑΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην απόδοση των παικτών του κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου κατάφερε και γύρισε το ματς στάθηκε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Αντώνης Βαρθαλίτης. Ο προπονητής του Άρη, δήλωσε στο “SportCyclades” και τον συνεργάτη μας στην Αθήνα, τον Ιωάννη Νοταρά: «Δείξαμε χαρακτήρα, παίξαμε σαν ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Στην αρχή του αγώνα μπήκαμε λίγο νωθρά, ίσως λόγω του άγχους που παίζαμε πρώτη φορά στην έδρα μας, αλλά στην επανάληψη παίξαμε ομαδικά και τέλος καλό όλα καλά».

ΒΙΔΑΛΗΣ: ΦΟΒΗΘΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Τα πολλά λάθη των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως των νεαρών ήταν σύμφωνα με τον Αντώνη Βιδάλη τα αίτια της ήττας της ομάδας του. Ο τεχνικός του Περιστεριώνα δήλωσε χαρακτηριστικά στο “SportCyclades” και τον συνεργάτη μας στην Αθήνα, τον Ιωάννη Νοταρά: «Ενώ στο πρώτο ημίχρονο ελέγχαμε το παιχνίδι, στο δεύτερο μπήκαμε …φοβισμένα με συνέπεια να κάνουμε πολλά λάθη και να χάσουμε το προβάδισμα που είχαμε».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Ρούσσος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 24-33 (ημίχρονο), 47-42, 72-63.

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Αντ. Βαρθαλίτης): Πολίτης 7 (1), Δάσκος 1, Γεωργαράς, Σκιαδάς 8 (1), Οικονομίδης 11 (1), Δούκας 2, Λοίσιος, Κόικας 17 (1), Ελμπαράγκε, Κουναλάκης 17, Τσακίρης 9 (1), Μαυροκέφαλος.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Παγανέλης  9 (1), Μπινιάκου 8, Σπέντζαρης, Βιδάλης, Καμπέρι, Τριαντάφυλλος, Σιώτης 21 (2), Κουτσουμπάκος 16, Χατζίρης, Πετρόπουλος 2, Δελατόλας 7 (2), Τζες.