Πέμπτη, 16 Ιουνίου 2011 13:38

Α.Γ.Ν.Ο. Σίφνου: 2η αγωνιστική Playoff

SIFNOS_OMADA2

Boca Dewars και Μερόπη θα είναι τελικά το ζευγάρι του τελικού στο 3ο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα μπάσκετ της

Σίφνου που θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή 19/06 στις 21:00 στο Ε.Α.Κ του νησιού μας.

Και οι δυο ομάδες λοιπόν επιβεβαίωσαν τον τίτλο των φαβορί που κατείχαν κάνοντας 2-0 νίκες στη σειρά τους σε 4 δυνατά και συναρπαστικά σε εξέλιξη παιχνίδια, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι στη φετινή διοργάνωση έλαβαν μέρος 6 ομάδες οι οποίες ήταν κοντά όσον αφορά τη δυναμικότητά τους και πολλά από τα παιχνίδια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Έτσι και στα παιχνίδια στην φάση των Playoff οι λεπτομέρειες και το "καθαρό μυαλό" στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και κάποιες φορές και δευτερόλεπτα ήταν οι κύριοι παράγοντες που έκριναν το αποτέλεσμα!

Ας δούμε τώρα λοιπόν πως εξελίχθηκαν ένα ένα ξεχωριστά τα χθεσινά παιχνίδια:

Στο πρώτο παιχνίδι οι Ασάλευτοι αντιμετώπιζαν την ομάδα της Boca Dewars σε ένα παιχνίδι όπου έψαχναν τη νίκη για να κάνουν το 1-1 στη σειρά και ξεκίνησαν δυνατά φτάνοντας στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου τη διαφορά στους 10 πόντους με 11-21!

Οι "κιτρινόμαυροι" της Boca απέδειξαν για άλλη μια φορά ότι ζουν για τα δύσκολα και με ένα σερί στην επίθεση έκλεισαν το ημίχρονο με 24-24.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι είχε γίνει και πάλι ντέρμπι με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και τελικά την Boca να φτάνει στη νίκη με 52-46 έχοντας καθαρότερο μυαλό στις επιλογές της στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 24-24, 40-34, 52-46.

SIFNOS_OMADA1

Ακολούθησε το παιχνίδι μεταξύ των ομάδων της Μερόπης και της Veranda όπου κι εδώ για τους τυπικά φιλοξενούμενους η νίκη ήταν μονόδρομος αν ήθελαν να ισοφαρίσουν σε 1-1 τη σειρά και να ελπίζουν για πρώτη τους φορά σε πρόκριση τους στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Έτσι λοιπόν η Veranda εν αντιθέσει με το προηγούμενο παιχνίδι της, ξεκίνησε σοβαρά και κατάφερε να είναι σε όλο το πρώτο ημίχρονο κοντά, αλλά αρκετές φορές και μπροστά στο σκορ.Ως εκ τούτου το ημίχρονο την βρήκε να προηγείται με 24-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα με τους παίχτες της Veranda να κρατούν το προβάδισμα και στο τέλος του να είναι μπροστά με 3 πόντους διαφορά.

Η τέταρτη περίοδος είναι βέβαιο ότι δεν ήταν για καρδιακούς!Η ομάδα της Μερόπης μην μπορώντας να αντιδράσει στις καλά οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων της, γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 3-2 και κατάφερε να τους περιορίσει.

Από εκεί και μετά το σκορ πήγαινε πόντο πόντο για τις δυο ομάδες και στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκαν τα πάντα!

Η ομάδα της Μερόπης έφτασε να προηγείται 40" πριν τη λήξη με 42-40 και την μπάλα την είχαν οι παίχτες της Veranda.Στην επίθεση που επιχείρησαν οι τελευταίοι αστόχησαν με αποτέλεσμα 30" πριν τη λήξη να προηγείται η Μερόπη με 2 πόντους και να έχει και την κατοχή της μπάλας.Στην τελευταία άμυνα τους οι παίχτες της Veranda αποφάσισαν να μην κάνουν φάουλ και το πλήρωσαν αφού με τη λήξη των 24" της επίθεσης της η ομάδα της Μερόπης και συγκεκριμένα ο Ν. Γκούμας ευστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων από τα 8 μέτρα στέλνοντας τη διαφορά στο +5 όπου έμελλε να μην αλλάξει στα 5 τελευταία δευτερόλεπτα που είχαν απομείνει για την Veranda με το τελικό σκορ να είναι 45-40.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 24-26, 31-34, 45-40.