Σάββατο, 08 Απριλίου 2017 21:30

Πανναξιακός και ΑΕ Σαντορίνης στον μεγάλο τελικό [vid]

Ο Πανναξιακός και η ΑΕ Σαντορίνης ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι των σημερινών ημιτελικών του Final Four Παίδων που διεξάγεται στη Νάξο.

Οι ομάδες της Νάξου και της Σαντορίνης πήραν τις νίκες στους σημερινούς  ημιτελικούς και θα συναντηθούν στον αυριανό μεγάλο τελικό που θα γίνει στις 10:00.

Στο πρώτο παιχνίδι, που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, ο Πανναξιακός επικράτησε δύσκολα 59-63 της Ερμούπολης, ενώ στον δεύτερο ημιτελικό, η ΑΕ Σαντορίνης βρήκε απέναντι της τον πολύ καλό Περιστεριώνα, που της έβαλε δύσκολα, με τους παίκτες του Κώστα Αξιώτη να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας στο τέλος με 67-55.

ΑΟ Ερμούπολης και Περιστεριώνας, θα συναντηθούν στον μικρό τελικό που θα γίνει στις 12:00. Να σημειωθεί ότι ο μεγάλος τελικός θα προηγηθεί για καθαρά συγκοινωνιακού λόγους.

ΑΟ Ερμούπολης – Πανναξιακός ΑΟΝ 59-63

Αγώνας που κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες, με τον Πανναξιακο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ και τον ΑΟ Ερμούπολης να  τον ακολουθεί συνεχώς σε απόσταση βολής στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με το ημίχρονο να λήγει 29-34. Η ομάδα της της Νάξου αύξησε τη διαφορά της στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Συριανούς να κάνουν ολική αντεπίθεση στο φινάλε, χωρίς να καταφέρουν όμως να πετύχουν την ολική ανατροπή.

Διαιτητές: Μαρουδιάς - Κιουλάφας

Δεκάλεπτα: 11-22, 18-12, 9-15, 21-14

ΑΟ Ερμούπολης (Μαύρος): Σιγάλας , Τάκος 7 (2), Τομαής 7 (2), Σαμψωνίδης, Λημναίος 8 (1), Χαλαβαζής, Τσίργης 6, Κρεατσούλας 22 (5), Ευκαρπίτης 2, Τσιπολίτης, Ρούσσος, Λειβαδίτης 7.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Μάκαρης): Μανδηλαράς 1, Ανδριέλος 5 (1), Λιανόπουλος, Αρτσάνος  37 (5), Μαυρομάτης 8, Απειρανθίτης 2, Γρυλλάκης 6, Χαρίτος, Σαράντος 2, Μανδηλαράς Μ., Μαρούλης 2, Βαλέττας.

ΑΕ Σαντορίνης – Περιστεριώνας 67-55

Ανώτερη στις λεπτομέρειες φάνηκε η ΑΕ Σαντορίνης, με περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα. Το ημίχρονο έδωσε ένα +5 (32 - 27) στην ΑΕΣ, απέναντι σε έναν ψυχωμένο και μαχητικό Περιστεριώνα που ταξίδεψε στη Νάξο, έχοντας τη στήριξη 50 περίπου φιλάθλων του που μετέτρεψαν το Δ. Περιστεράκης. Η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε στα τελευταία λεπτά, όπου η ΑΕ Σαντορίνης έδειξε το βάθος και τις λύσεις που έχει σαν ομάδα.

Ο Φέγγης με 27 και ο Μπουραντάς με 23 ξεχώρισαν από την ΑΕΣ, ενώ για τους Τηνιακούς οι 25 πόντοι του Καμπέρι και οι 18 του Βοϊνα δεν μπόρεσαν να τους δώσουν τη νίκη.

Διαιτητές: Κιουλάφας - Σαμοθράκης

Δεκάλεπτα: 20-15, 12-12, 17-17, 18-11

ΑΕ Σαντορίνης (Αξιώτης): Πρέκας, Βλαβιανός 4, Καβαλάρης, Φερετάι 11 (1), Πελεκάνος, Παγώνης, Φέγγης 27, Μπουραντάς 23 (2), Παπαδόπουλος 2, Παπαδας.

Περιστεριώνας (Βιδάλης): Ανταλής 2, Μπινιάκου 4 (1), Παγανέλης 4, Καμπέρι 25 (3), Χατζίρης, Ποντης, Τριαντάφυλλος, Βοϊνας 18 (2), Μαρκουϊζος, Πετρόπουλος 2, Βιδάλης, Μελισσουργός.