Δευτέρα, 30 Ιουνίου 2014 17:22

Στον τελικό η Veranda, περιμένοντας Boca ή Μερόπη

Έφερε στα ίσα τη σειρά κάνοντας το 1-1 η Boca!. Άνετα το 2-0 η Veranda που πάει στον τελικό!

Οι δεύτεροι αγώνες της φάσης των playoffs έγιναν την Πέμπτη 26 Ιουνίου με πρώτη χρονικά την αναμέτρηση της Μερόπης κόντρα στην Boca. Με την πλάτη στον τοίχο (αφού είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι) η ομάδα της Boca ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να παραμείνει «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό και τελικά τα κατάφερε. Σε ένα όμορφο παιχνίδι όπου ως το ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι παίκτες της Boca με αποτελεσματική άμυνα περιόρισαν τους αντιπάλους τους και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 10 πόντους (33-43). Η διαφορά μάλιστα διατηρούνταν σε τέτοια ύψη και στο 4ο δεκάλεπτο αφού 1.40’’ πριν τη λήξη του αγώνα η Bocaήταν μπροστά με 9 πόντους. Σε εκείνο το σημείο όμως «μίλησε» η καρδιά της πρωταθλήτριας Μερόπης που οι παίκτες της με ένα σερί κατάφεραν να μειώσουν στους 3 και αργότερα και στον 1 πόντο τη διαφορά και τα τελευταία αυτά δευτερόλεπτα έμοιαζαν ατελείωτα. Οι παίκτες της Boca όμως κράτησαν έστω και με ένα πόντο το προβάδισμα (56-57) και πήραν μια μεγάλη νίκη φέρνοντας τη σειρά στο 1-1.

Μερόπη – Boca: 56 – 57

Δεκάλεπτα: 11-14, 23-20(ημ.), 33-43, 56-57.

Μερόπη: Ν. Κολαράκης 8, Ν. Χρύσος 3(1), Ν. Κάραβος 2, Έ. Τζιοβάγκο 30(2), Ν. Γκούμας 13(2).

Boca: Ν. Βεντούρης 9(2), Β. Βλαχογιωργάκης 23, Α. Σανάκης 7, Στ. Δεληγιάννης 16(2), Α. Μόσχος 2.

Στο παιχνίδι που ακολούθησε η Veranda δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο να επικρατήσει των Πειρατών με 65-42 και να πάρει για 2η συνεχόμενη διοργάνωση το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Veranda – Πειρατές: 65 – 42

Δεκάλεπτα: 20-4, 33-15(ημ.), 46-28, 65-42.

Veranda: Β. Μαζαρός 4, Π. Σαρήμπαλης 19(5), Λ. Μπασματζόγλου 16(2), Α. Μενεγάκης 4, Γ. Αρβανίτης 5(1), Σ. Φορτσάρης 2, Α. Ραφελέτος 15.

Πειρατές: Σπ. Λεμπέσης 6, Κ. Μαστρόκαλος 4, Μ. Λεμπέσης 16, Αλ. Κίτσαλης 11(1), Α. Ατσόνιος 5(1).

Απόψε στις 19:30 θα γίνει τελικά η 3η και τελευταία αναμέτρηση με τον νικητή να παίρνει την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό όπου ήδη περιμένει η ομάδα της Veranda.

Πριν από δύο μέρες προβάδισμα πρόκρισης είχε πάρει η Μερόπη στο ντέρμπι με την Boca, ενώ εύκολα τελικά το 1-0 η Veranda επί των Πειρατών.

Την Τρίτη 24 Ιουνίου ξεκίνησε η φάση των playoffs με την Μερόπη να αντιμετωπίζει την Boca, στο πιο ενδιαφέρον ζευγάρι και την Veranda να συγκρούεται με τους Πειρατές.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδειχναν επηρεασμένες από την κρισιμότητα του παιχνιδιού και έμεναν κοντά στο σκορ αλλά σιγά σιγά η ομάδα της Μερόπης βρήκε λύσεις επιθετικά και στο δεύτερο μέρος άρχισε να «χτίζει» μια διαφορά την οποία κατάφερε να φτάσει λίγο πριν το τέλος σε διψήφια νούμερα. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού οι παίκτες της Boca δυνάμωσαν την άμυνα τους περιορίζοντας τους αντιπάλους τους όμως παρότι μείωσαν στους 5 πόντους δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 44-39.

Μερόπη – Boca: 44 – 39

Δεκάλεπτα: 4-6, 20-17(ημ.), 32-24, 44-39.

Μερόπη: Ε. Τζιοβάγκο 19(3), Ν. Κολαράκης 12, Α. Μπαμπούνης 3, Ν. Κάραβος 8(2), Ν. Γκούμας 2.

Boca: Β. Βλαχογιωργάκης 9, Σ. Ποδότας 8 (1), Α. Σανάκης 4, Α. Μόσχος 9(2), Γ. Λουκιανός 2, Ν. Βεντούρης 3 (1), Στ. Δεληγιάννης 4.

Στο άλλο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί και αυτή ήταν η ομάδα της Veranda, η οποία παρέμεινε αήττητη στην κανονική διάρκεια και αντιμετώπιζε τους Πειρατές που είχαν τερματίσει στην 4η θέση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πειρατές να έχουν περισσότερο ενέργεια και πάθος από τους αντιπάλους τους που ενώ είχαν το προβάδισμα δεν μπορούσαν να αποκτήσουν μια διαφορά «ασφαλείας». Καθώς περνούσε η ώρα όμως, οι παίκτες της Veranda κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και να φτάσουν όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ 57-35 σε μια άνετη νίκη κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Veranda – Πειρατές: 57 – 35

Δεκάλεπτα: 11-8, 28-19(ημ.), 40-28, 57-35.

Veranda: Β. Μαζαρός 5, Α. Μενεγάκης 8, Α. Ραφελέτος 4, Π. Σαρήμπαλης 32(3), Σ. Φορτσάρης 5(1), Λ. Μπασματζόγλου 3.

Πειρατές: Μ. Λεμπέσης 20, Σπ. Λεμπέσης 5, Α. Ατσόνιος 5, Αλ. Κίτσαλης 5.