Κυριακή, 23 Μαρτίου 2014 02:34

Πήρε το ντέρμπυ η Νάουσα από κοντά ο ΑΟΠ και Αστυνομία

Μεγάλες νίκες για Νάουσα, Αστυνομία και ΑΟΠ που προελαύνουν νικηφόρα στο τοπικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ Πάρου.

Εντυπωσίασαν τα Ραμολιμέντα βυθίζοντας στο πάτο της βαθμολογίας τους Κονιόρδους.

Νάουσα – Μάρπησσα 47-40

Στο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής οι Ναουσαίοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα αφού επικράτησαν με 47-40 των Μαρπησσαϊων κάνοντας το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα.

Οι Ναουσαίοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όπου και πήραν διαφορά ασφαλείας 11 πόντων (22-11). Η Μάρπησσα προσπάθησε περισσότερο στην επανάληψη και μπόρεσε να μειώσει στο 3ο δεκάλεπτο στους 9 πόντους και σημειώνοντας 15 πόντους στο 4ο κάτι που δεν ήταν αρκετό τελικά για να τους δώσει τη νίκη.

Από τους νικητές ο Σπανόπουλος με 11 πόντους και ένα τρίποντο και τον Καλίμπε με 10 πόντους ξεχώρισαν στην επίθεση ενώ από τους ηττημένους ο Γιάννης Χριστόφορος ήταν η δύναμη του πυρός σημειώνοντας 16 πόντους με 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 9-8, 13-3, 12-14, 13-15

Νάουσα: Μπαρμπαρίγος Π. 1, Ιορδάνης Π. 8, Σπανόπουλος Ν. 11(1), Καλούτσης Β. Αρκουλής Σ. 4, Πολυχρονάκης Ν. 9, Παυλάκης Ν. 4, Καλίμπε Δ. 10

Μάρπησσα: Χριστόφορος Γ. 16(2), Vanzo Davide, Χριστόφορος Δ. 7(1), Κορτιάνος Ο. 2, Μπελούκης Τ., Σκιαδας Γ. 6, Γιαννούλης Γ., Κούνης Κ. 2, Χριστόφορος Β. 7(1).

naousa-marpissa-22-3-2014-2

Λιμενικό – Αστυνομία 28-45

Νέα νίκη για τα όργανα της τάξης μέσω θαλάσσης…

Οι Αστυνομικοί αλυσόδεσαν στο 2ο και 4ο δεκάλεπτο τους Λιμενικούς κατακτώντας έτσι την δεύτερη τους νίκη.

Το Λιμενικό παρά το καλό του ξεκίνημα στην 3η περίοδο που μείωσε στους 8 πόντους, δεν μπόρεσε τελικά να συνεχίσει, γνωρίζοντας την ήττα με 17πόντους διαφορά.

Σκορ ημιχρόνου: 13-23

Πολύ καλοί επιθετικά απο τους Λιμενικούς ήταν οι Μαραγκός και Τριαντάφυλλος με 8 και 7 πόντους ενώ απο του Αστυνομικούς οι Κολοβός, Φαρούπος και Γιαννιώτης ξεχώρισαν με 12, 14 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 5-8, 8-15, 8-6, 7-16

Λιμενικό: Λουκής Γ. 5 (1), Διακάτος Π., Μοντρές Ν. 4, Τριαντάφυλλος Γ. 7, Μαραγκός Ι. 8, Κροντήρης Ι., Πατέλης Θ., Παπαδόπουλος Δ., Τσαντουλής Ν. 4

Αστυνομία: Κολοβός Χ. 12, Φαρούπος Β. 14(4), Γιαννιώτης Ν. 8, Σάφαρης Γ., Γεωργάς Ν., Ρούπας Δ. 6, Κορμάς Κ., Ρούσσος Ζ. 5

Ραμολιμέντα – Κονιόρδοι 61-31

Εντυπωσιακή ήταν πρώτη νίκη των Ραμολιμέντων στο πρωτάθλημα. Οι Κονιόρδοι παρότι κατέβασαν 14 παίκτες… τελικά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την συντριβή.

Το σκορ ημιχρόνου ήταν 22-13 όμως στο 3ο δεκάλεπτο τα Ραμολιμέντα εκτόξευσαν την διαφορά στους 26 πόντους (43-17) βάζοντας τέλος στα όποια όνειρα των Κονιόρδων.

Απο τα Ραμολιμέντα ξεχώρισαν στην επίθεση οι Μαυτομάτης, Τσαντάνης, Μαύρος και Τρυφονόπουλος ενώ απο τους Κονιόρδους οι Ζηνέλης και Χανιώτης.

Ημίχρονο 22-13

Δεκάλεπτα: 10-8, 12-5, 21-4, 18-14

Ραμολιμεντα: Τρυφωνόπουλος Δ. 9(1), Γκουρογιάννης Ν.4, Τσιώλης Α.2, Μαυρομάτης Σ.16, Μαύρης Β. 10(1), Σταματόπουλος Δ. 6, Γκουρογιάννης Κ., Κλεφτόγιαννης Γ.4, Τσαντάνης Μ.10.

Κονιορδοι: Χανιώτης Γ.9(1), Ρούσσος Μ., Παναγιωτόπουλος Μ., Πρέκκας Α., Δεκάριστος Μ., Τζώρτζης Δ., Ρούσσος Μ.(Γ) 6(1), Κουτσαυτάκης Μ. 2, Ρούσσος Μ.(οικ) Σταυρακάκης Γ.2, Κωτούλας Γ. Ζηνέλης Γ. 10(1), Πούλιος Σ. 2, Χανιώτης Γ.

aop-asigratitoi-22-3-2014-1

ΑΟΠ – Ασυγκράτητοι 63-34

Ένα πολύ καλό πρώτη ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΑΟΠ να πάρει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Την επανάληψη οι Ασυγκράτητοι ισορρόπησαν το ματς όμως δεν μπόρεσαν να κλείσουν την μεγάλη διαφορά των πρώτων δύο δεκαλέπτων.

Εντυπωσιακός στην επίθεση ήταν ο Μάριος Σκιαδάς με 18 πόντους όπως και ο Δεκαβάλλας Αργύρης με 12 από τον ΑΟΠ, ενώ απο τους Ασυγκράτητους οι Σκιαδάδες… Αντώνης και Λουκάς έκαναν την διαφορά με 11 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-7, 17-7, 11-8, 12-12

ΑΟΠ: Καζακίδης Θ. 6, Σιάτης Β. 6, Δεκαβάλλας Α. 12, Καλόγηρος Π. 9, Σκιαδάς Μ. 18, Σαρρής Ν. 2, Γλυνός Α. 2, Σιφναίος Ν., Πρέντυ Δ. 8, Κονδίλης Θ.

Ασυγκράτητοι: Καβάλης Μ., Σκαδάς Λ. 8, Αλιπράντης Β., Τσαντάνης Ν. 5, Τσιγγάνης Κ., Ρούσσος Β. 2, Οικονομόπουλος Γ. 6, Μπαρμπαρής Δ. 2, Σκιάδας Α. 11, Παγώνης Σ.