Κυριακή, 09 Μαρτίου 2014 12:49

Ερμούπολη για τίτλο στη Νάξο

Με μία σημαντική νίκη επί του Πανναξιακού πέρασαν χθες από το ΔΑΚ Νάξου οι Κορασίδες του ΑΟ Ερμούπολης.

Η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου νίκησε τον Πανναξιακό με 37-77, φτάνοντας ένα βήμα πριν τον στόχο που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος. Πλέον η Ερμούπολη θα αναζητήσει μία νίκη στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια (2 με Πανιώνιο 1 με ΑΟ Πάρου) για να επικυρώσει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στα αγωνιστικά τώρα ο Πανναξιακός, αν και βαθμολογικά αδιάφορος στάθηκε πολύ καλά στις δύο πρώτες περιόδους με το σκορ ημιχρόνου να λήγει ισόπαλο 23-23. Η Ερμούπολη όμως ανέβασε στροφές στην 3η περίοδο όπου ήταν καταιγιστική με σκορ 4-25. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η Συριανές απλά έδειξαν γιατί είναι πρώτες στον βαθμολογικό πίνακα, φτάνοντας στην άνετη επικράτηση με 10-29.

Εξωπραγματικά εύστοχες για την ομάδα της Σύρου οι Κορόρου και Νομικού, που πέτυχαν τους 47 από τους 77 συνολικά πόντους για την ομάδα τους, ενώ από τον Πανναξιακό διασώθηκε η Κατσούλη που είχε 15 πόντους με τρία τρίποντα.

Ο Ανδρέας Μαύρος δήλωσε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτριών του λέγοντας: «Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών ειδικά στο 2ο ημίχρονο, όπου βρήκαμε ρυθμό και παίξαμε όπως έπρεπε για να φτάσουμε σε αυτή τη νίκη.

Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΟ Ερμούπολης 37-77

Δεκάλεπτα: 10-7, 13-16, 4-25, 10-29.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Πολίτης): Ηλιάκη 6, Πρωτονοταρίου, Προμπονά 6, Μαργαρίτη 8, Μελανίτη 2, Κάβουρα, Καπίρη, Πρεβόλη, Κατσούλη 15 (3), Βιλαντώνη, Βασιλάκη.

ΑΟ Ερμούπολης (Μαύρος): Τζαβάρα Μ., Κορορού 21, Κολσουζογλου 1, Νομικού 26 (1), Ρηγούτσου 13, Συνοδινου, Τομαή 10, Βακονδίου, Τζαβάρα Α. 4, Παχύλη 2, Γαλανού, Συργιάννη.