Σάββατο, 02 Μαΐου 2020 14:31

Σαν σήμερα: Το 2009 έγινε ο πιο συναρπαστικός τελικός στην ιστορία του κυπέλλου Ελλάδος [vid]

Σαν σήμερα, το 2009, έγινε ο πιο συναρπαστικός τελικός στην ιστορία του κυπέλλου Ελλάδος με τον Ολυμπιακό να κατακτά τελικώς το τρόπαιο επικρατώντας της ΑΕΚ στη διαδικασία των πέναλτι με 15-14!

Είναι από τα ματς που δεν πρόκειται να ξεχαστούν ποτέ. Ήταν ο τελικός του κυπέλλου Ελλάδος το 2009 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 3-3, η παράταση με σκορ 4-4, ενώ χρειάστηκε να χτυπηθούν συνολικά 34 πέναλτι για να κριθεί ποια ομάδα θα κατακτήσει το τρόπαιο.

Ο τελικός ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, αφού με δύο γκολ του Μπλάνκο (4', 8') η ΑΕΚ πήρε σοβαρό προβάδισμα από νωρίς. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ερνέστο έριξε στο ματς τον Ματ Ντάρμπισαϊρ και ο Άγγλος τον δικαίωσε. Στο 47' με κεφαλιά έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό, για να έρθει ο Ντουντού στο 70' και να φέρει το ματς στα ίσια από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ.

Οι συγκινήσεις στο ματς όμως… τότε άρχιζαν. Στο τελευταίο λεπτό ο Νάτσο Σκόκο με ένα εντυπωσιακό σλάλομ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον Νικοπολίδη για το 3-2. Εκεί που όλοι στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάρμπισαϊρ με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3, βάζοντας «φωτιά» στο απέναντι πέταλο του γηπέδου και στέλνοντας τον τελικό στην παράταση. Εκεί, ο Ολυμπιακός πήρε με τον Γκαλέτι το προβάδισμα, όμως η αποβολή τόσο του σκόρερ, όσο και του Αβράαμ Παπαδόπουλου λίγα λεπτά αργότερα επηρέασαν τους ερυθρόλευκους με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να καταφέρει με τον Σκόκο να φτάσει στην ισοφάριση.

Έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου η ομάδα του Πειραιά έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή της τον Αντώνη Νικοπολίδη και μετά από 34 συνολικά εκτελέσεις, πανηγύρισε την κατάκτηση του νταμπλ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Ζεράλδο Άλβες, Κυριάκος (62′ Αλεξόπουλος), Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (68′ Πελετιέρι), Σκόκο, Τζεμπούρ (77′ Εντίνιο), Μπλάνκο.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Άντζας, Αβ. Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου (46′ Ντάρμπισιρ, 96′ Όσκαρ), Ντουντού, Γκαλέτι, Λέτο (62′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Ντιόγο.