Πέμπτη, 05 Νοεμβρίου 2020 19:17

Τέσσερις αθλητές του Ποδηλατικού Ομίλου Πάρου πήραν μέρος στο 2ο Tihio Mountain Bike Race 2020!

“Άρωμα” Πάρου είχε το 2ο Tihio Mountain Bike Race που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Κυριακή 25 Οκτωβρίου στο Τειχίο Δωρίδος, νοτιοδυτικά του νομού Φωκίδος και δη 25χλμ από τη Ναύπακτο. 196 ποδηλάτες από όλη την Ελλάδα, στάθηκαν στην γραμμή εκκίνησης των δύο διαδρομών που σχεδίασε ο Τάκης Μπαλάσκας, full race 42k και short race 16k.

Δύο απαιτητικές διαδρομές, μέσα από έλατα, καστανιές, βελανιδιές και πλατάνια, οι οποίες συνδύασαν την τεχνική δυσκολία με την φυσική κατάσταση, περιλάμβαναν το σύνολο των δυσκολιών που υπάρχει στο ορεινό πεδίο με αποκορύφωμα το υπέροχο μονοπάτι των 5,2χλμ. Το μεγαλύτερο ποδηλατικό μονοπάτι που υπάρχει σε αγώνα στην Ελλάδα.

Tihio Mountain Bike Race 2020 (2)

Το δικό του παρόν έδωσε και ο Ποδηλατικός Όμιλος Πάρου με τέσσερις αθλητές του να λαμβάνουν μέρος σε αυτή την διοργάνωση. Στην διαδρομή “Mountain Bike Tihiorace - Full race 42Km” και στην κατηγορία Γ1 γυναικών η Μαρία Παντελαίου τερμάτισε στην 1η θέση με χρόνο 3:59:51.017, στην κατηγορία Α2 ανδρών ο Χρήστος Φραντζής τερμάτισε στην 6η θέση με χρόνο 2:45:29.557 και στην κατηγορία Α4 ανδρών ο Ιωάννης Κοτσαυτάκης τερμάτισε στην 19η θέση με χρόνο 4:47:42.414. Τέλος, στην διαδρομή “Mountain Bike Tihiorace - Short race 16Km” και στην κατηγορία ανδρών ο Σταύρος Μαρινάκης τερμάτισε στην 13η θέση με χρόνο 1:11:48.330.

Στο δελτίο Τύπου της, η διοργανώτρια αρχή μοίρασε: «Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που συμμετείχαν και μας τίμησαν με την παρουσία τους. Είναι μεγάλη η χαρά μας που εν μέσω αυτής της δύσκολης περιόδου καταφέραμε να δώσουμε σε όλους την ευκαιρία να συμμετέχουν σε έναν ασφαλή αγώνα, κάνοντας το αγαπημένο τους άθλημα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα εθελοντών που στάθηκε στο πλευρό μας για ακόμη μια φορά και βοήθησε στο να έχουμε ένα άρτιο αποτέλεσμα καθώς και  στην Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αχαΐας».