Παρασκευή, 24 Ιουνίου 2016 23:21

Ένα βήμα πριν την Γ΄Εθνική η ΑΕ Σαντορίνης

Το δύο στα δύο πέτυχε σήμερα η ΑΕ Σαντορίνης στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Γ΄Εθνική, καθώς επικράτησε με 79-63 του ΒΑΟΛ και πλέον οδηγεί την κούρσα του ομίλου, ψάχνοντας αύριο τη νίκη κόντρα στο Δίκαιο που θα της δώσει την πρωτιά και την άνοδο στη Γ΄Εθνική.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΣ μπήκε μουδιασμένα απέναντι στον Βούρειο Χίου με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με σκορ 15-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σαντορινιοί ανέβασαν την απόδοση τους και πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 34-24.
Στο δεύτερο μέρος ο ΒΑΟΛ βρήκε τρόπο αντίδρασης αποφάσισε να παίξει σκληρά χωρίς όμως αυτό να φέρει κάποιο άλλο αποτέλεσμα εκτός από εκνευρισμό, με το σκορ τελικά να φτάνει στο ευρύ 57-40.
Το τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Χίου προσπάθησε να κάνει μια τελευταία αντεπίθεση μειώνοντας τη διαφορά στους δέκα πόντους , αλλά από εκεί και πέρα μίλησε η ποιότητα της ΑΕΣ που δεν άφησε κανένα επιπλέον περιθώριο με το τελικό 79-63 να έρχεται εντελώς φυσιολογικά.

Τα αποτελέσματα

Αναγέννηση Σάμου- Α.Ε. Δικαίου 63-60

Α.Ε. Δικαίου- Β.Α.Ο.Λ. Χίου 81-78 (κ.α. 74-74)

Α.Ε. Σαντορίνης- Αναγέννηση Σάμου 80-67

Β.Α.Ο.Λ. Χίου- Α.Ε. Σαντορίνης 63-79

Αναγέννηση Σάμου- Α.Ε. Δικαίου         63-60
Α.Ε. Δικαίου- Β.Α.Ο.Λ. Χίου                 81-78 (κ.α. 74-74)
Α.Ε. Σαντορίνης- Αναγέννηση Σάμου     80-67

Αυριανό πρόγραμμα: 15:00 ΒΑΟΛ-Αναγέννηση Σάμου/17:00 Α.Ε.Σαντορίνης-Α.Ε Δικαίου

ΚΥΡΙΑΚΗ(26/06): (10:00): Β.Α.Ο.Λ. Χίου- Αναγέννηση Σάμου

Τα σενάρια ανόδου:

Νική της Αναγέννησης και νίκη της Σαντορίνης την άνοδο η Σαντορίνη (Σαντορίνη 6 βαθμούς)

1.Σαντορίνη 6 βαθμούς 2.Αναγέννηση 5 βαθμούς.

Νίκη της Αναγέννησης και νίκη του Δικαίου με +8 την άνοδο το Δίκαιο (Τριπλή ισοβαθμία με 5 βαθμούς )

1.Α.Ε Δικαίου (+5) 5 βαθμούς, 2.Α.Ε Σαντορίνη 5 βαθμούς (+4). 3.Αναγέννηση Σάμου 5 βαθμούς (-10)

Νικη της Αναγέννησης και νίκη του Δικαίου με κατω απο 8 πόντους την άνοδο η Σαντορίνη (Τριπλή ισοβαθμία με 5 βαθμούς)

1.Α.Ε.Σαντορίνη (+6) 5 βαθμούς.2.Α.Ε Δικαίου 5 βαθμούς.3.Αναγέννηση Σάμου 5 βαθμούς (-10)

Ήττα της Αναγέννησης και νίκη του Δίκαιου την άνοδο το Δίκαιο (Δίκαιο 5 βαθμους μαζι με Σαντορίνη αλλα εχει κερδίσει)