Πέμπτη, 28 Απριλίου 2016 21:02

''Πετάει'' για F4 η Ερμούπολη [pics]

Το sportcyclades.gr ήταν στο κλειστό της Τήνου, καλύπτοντας τον μεγάλο αγώνα Το sportcyclades.gr ήταν στο κλειστό της Τήνου, καλύπτοντας τον μεγάλο αγώνα

Με μία παλικαρίσια νίκη μέσα στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό της Τήνου, με 46-61 κόντρα στον Περιστεριώνα ο ΑΟ Ερμούπολης πήρε πανάξια την πρόκριση για το Final Four Ανδρών που θα γίνει το επόμενο Σαββατοκύριακο στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης.

Αν και αποδεκατισμένη η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου (7 απουσίες) κατάφερε να κρατήσει τον ρυθμό του αγώνα στα μέτρα της, έχοντας σαν όπλο την εκπληκτική ευστοχία των παικτών της και την αυτοσυγκέντρωση στα σημεία όπου η μπάλα ''έκαιγε''.
Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Αντώνη Βιδάλη έμεινε μακριά από τις καλές της εμφανίσεις και ουσιαστικά δεν κατάφερε να μπει ποτέ στο πνεύμα του αγώνα. Επηρεασμένος από τις τρεις απουσίες ο Περιστεριώνας, είχε απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, ενώ δεν μπόρεσε να βρει ποτέ το αντίδοτο στην περιφερειακή πλαγιοκόπηση των Συριανών, που κυριολεκτικά σφυροκοπούσαν συνεχώς μακριά από το καλάθι.
Σταθερά μπροστά
Ο ΑΟ Ερμούπολης πήρε κεφάλι στο σκορ από την πρώτη περίοδο, όπου ο Περιστεριώνας ισοφάρισε σε 10-10, αλλά τελικά κατέληξε στους Συριανούς με 10-14.
Στην 2η περίοδο ο ΑΟ Ερμούπολης αύξησε την διαφορά στους 8 πόντους (14-22 και 16-24) αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-24 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Το προβάδισμα του ΑΟ Ερμούπολης αυξήθηκε στην 3η περίοδο, όπου η ευστοχία των Συριανών ήταν για σεμινάριο. Το σκορ διακυμάνθηκε: 25-36, 25-40, 28-45, 35-46.
Οι 8 πόντοι που πέτυχε ο Περιστεριώνας στην 4η και τελευταία περίοδο, σε συνδυασμό με την συνεχή σταθερή απόδοση των παικτών του ΑΟ Ερμούπολης, έγειρε σαφέστατα την πλάστιγγα υπέρ των Συριανών, οι οποίοι με το τελικό 46-61 πανηγυρίζουν μία δίκαιη και καθαρή νίκη, η οποία τους οδηγεί στο Final Four, αντιμέτωπους με την ΑΕ Σαντορίνης, ενώ το άλλο ζευγάρι θα είναι το ΑΟ Μυκόνου – Φανάρια.
Άξια αναφοράς για ακόμη μία φορά η παρουσία του κόσμου που γέμισε το ''Τήνια 1895'', όπως και η παρουσία του Περιστεριώνα που κατέκτησε την 3η θέση στον όμιλο, μέσα από καθαρούς αγώνες, αποδεικνύοντας την πρόοδο του Τηνιακού μπάσκετ.
Τα δεκάλεπτα: 10-14, 9-10, 16-22, 11-15.
Περιστεριώνας (Βιδάλης): Ρουγγέρης 2, Αλβέρτης 9 (3), Δελατόλας 2, Ξενόπουλος Α. 5 (1), Βιδάλης, Σουράνης, Σιώτης 14 (2), Ρούσσος 9, Βοϊνας, Ξενόπουλος Ι. 2, Βελαλόπουλος, Τζικουρας 3.
ΑΟ Ερμούπολης (Μαύρος): Πολίτης, Σαβρακίδης 5 (1), Γούτσικας 11 (1), Γαβιώτης 17 (4), Αρμακόλας , Καραμολέγκος 15 (3), Τζώρτζης 3 (1), Μίμογλου, Αληφραγκής 10