Δευτέρα, 23 Νοεμβρίου 2015 15:56

Η αποτύπωση της 7ης αγωνιστικής

Ιδιαίτερα σημαντική η 7η αγωνιστική για τον 2ο όμιλο του Νότου στη Γ' Εθνική κατηγορία κι αυτό γιατί ομάδες που βρίσκονταν στους δύο .πόλους της βαθμολογίας είδαν το «0» να σβήνεται δίπλα από το όνομά τους.

Τι θέλουμε να πούμε; Πολύ απλά ο Πρωτέας γνώρισε την πρώτη του ήττα στα Εξάρχεια όπου αναμετρήθηκε με τον Τρίτωνα και ο Εσπερος Λαμίας πήρε την παρθενική του νίκη στη κατηγορία για την τρέχουσα περίοδο περνώντας έστω και δύσκολα από την Κρήτη (βλ Ηρόδοτος) χαλώντας το ντεμπούτου Δημητριάδη στο πάγκο της Κρητικής ομάδας. Κι έτσι, στη κορυφή πλέον ο Πρωτέας είναι μεν πρώτος αλλά όχι αήττητος ενώ πίσω του βρίσκονται πλέον σε απόσταση μίας ήττας οι Αγία Παρασκευή, Πανναξιακός, Ιπποκράτης, Τρίτωνας και Κάδμος. Οσο για την ουρά; Μαζί με τον Εσπερο βρίσκονται και οι Ηρόδοτος, Ηλυσιακός ενώ Σπόρτιγκ και Μαρούσι έχουν έναν αγώνα λιγότερο καθότι η δική τους αναμέτρηση θα διεξαχθεί στις 2 Δεκεμβρίου.

Ας δούμε όμως τι έγινε στα παιχνίδια με βάση τις πληροφορίες από το basketblog.gr

Στη Νίκαια, ο Άρης υποχρέωσε τον Ιπποκράτη στη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 85-80 σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 24-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα σερί 2-11 έφτασαν στην ισοφάριση (26-26, 15'). Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους και μέσα από την πολύ καλή του επιθετική λειτουργία κατάφερε να αποκτήσει διψήφια διαφορά (52-38, 20'). Στην επανέναρξη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο ματς και βελτιώνοντας πολύ την αμυντική του λειτουργία (δέχτηκαν 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά) κατάφεραν να μειώσουν στους 6 (54-48, 25'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν σταδιακά λύσεις στην επίθεση, με το σκορ μετά και την ολοκλήρωση 30 λεπτών αγώνα να βρίσκεται στο 64-56. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με την διαφορά των ομάδων να βρίσκεται στο καλάθι(80-78) και δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους στον υπολειπόμενο χρόνο και κάπως έτσι, παρά την προσπάθεια του Ιπποκράτη, έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 85-80. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Γεωργούτσος και Θεοδοσίου με 18 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Σκούφης (18 πόντοι), Ασημακόπουλος (17 πόντοι) και Χαρίσης (15 πόντοι).

Τέλος στο αήττητο σερί του Πρωτέα Βούλας έβαλε ο Τρίτωνας που επικράτησε στο Κλειστό του Στρέφη με 68-56, φτάνοντας έτσι τις 5 νίκες. Το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα να βρίσκει το σκορ στο 35-31. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά (58-45) με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την τελική τους επικράτηση. Ο Πρωτέας δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός στον υπολειπόμενο χρόνο, έμεινε σε "ρηχά" νερά στην επίθεση και κάπως έτσι ο Τρίτωνας έφτασε στο τελικό 68-56. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ανδρεόπουλος με 13 πόντους, με τους Παπαργυρόπουλο, Γκαβανόπουλο και Ζακυνθινό να πετυχαίνουν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων. Για τον Πρωτέα ο Εμανουηλίδης σημειώσε 13 πόντους, με τους Αθηνιώτη και Βαρδαβά να τον ακολουθούν με 11.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Άρης στη Πετρούπολη απέναντι στον Κύδωνα τον οποίο νίκησε με 79-56. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν αρχικά με 18-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έπειτα ο έλεγχος του αγώνα πέρασε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +7 (39-32). Στην επανέναρξη ο Κύδωνας αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην επιθετική του λειτουργία, τα οποία δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα οι παίκτες του Άρη, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +17 (58-41) στο 30'. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στην επικράτηση με 79-56. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν Μακρόπουλος με 20 πόντους, με τον Χρονόπουλο να τον ακολουθεί με 18. Απο πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Αδοντάκης και Αλεξίου με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Έσπερος Λαμίας στη Κρήτη, επικρατώντας του Ηροδότου με 64-76 στην επιστροφή του Μάνου Δημητριάδη στον πάγκο των γηπεδούχων.  To παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο μεγαλύτερο μέρος του, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα και να προηγούνται αρχικά με 17-20 και τους γηπεδούχους να απαντούν, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +2 (42-40). Ο Έσπερος εμφανίστηκε αποφασισμένος να πετύχει την πρώτη του νίκη στην επανέναρξη, με το σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα να βρίσκεται στο 52-61. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με σωστή διαχείριση του σκορ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην επικράτηση με 64-76. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σοφογιάννης με 24 πόντους (4 εύστοχα τρίποντα), με τον Ζαχαράκη να τον ακολουθεί με 20 πόντους (3 εύστοχα τρίποντα).

Πολύ σημαντικό "διπλό" πέτυχε η Αγία Παρασκευή στην "καυτή" έδρα του Κάδμου, επικρατώντας με 67-74 και φτάνοντας έτσι τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν αρχικά με 20-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην επιθετική τους  λειτουργία στη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου (πέτυχαν μόλις 7 πόντους), με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετά πίσω στο σκορ και η διαφορά να ανέβει σε διψήφια νούμερα (27-42). Η συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα βρήκε την Αγία Παρασκευή να προηγείται με 48-57, διαφορά την οποία κατάφερε να συντηρήσει και στα τελευταία λεπτά, παρά τις προσπάθειες του Κάδμου, φτάνοντας έτσι στο τελικό 67-74. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Παπουλίδης με 25 πόντους, με τον Χαρατσή να σημειώνει 15 πόντους από πλευράς ηττημένων.