Δευτέρα, 05 Οκτωβρίου 2015 13:33

Ποδαρικό με δύο στα δύο για τους Παίδες της ΑΕΣ [pics]

Το απόλυτο θετικό ξεκίνημα για τους Παίδες της ΑΕ Σαντορίνης που πέτυχαν ισάριθμες νίκες στα δύο παιχνίδια κόντρα στον ΑΟ Ερμούπολης, που έγιναν την Παρασκευή και το Σαββάτο στην ουδέτερη έδρα του ΔΑΚ Νάξου.

Η ομάδα του Κώστα Αξιώτη στο πρώτο παιχνίδι ως τυπικά φιλοξενούμενος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα, καθώς διατήρησε προβάδισμα πόντων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το τελικό 55-79 να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο της καλής εμφάνισης των παικτών του. Κορυφαίοι του γηπέδου οι: Δαμίγος Αλ. (31) και Μπουραντάς (29) που πέτυχαν τους 60 πόντους για τους Σαντορινιούς.

Α΄ Αγώνας

ΑΟ Ερμούπολης - ΑΕ Σαντορίνης     55 - 79

Δεκάλεπτα: 10-18, 17-22, 18-17, 10-22

Διαιτητής: Πεταλωτής

ΑΟ Ερμούπολης (Ανδ. Μαύρος): Καραμολέγκος 2, Τάκος 9 (3), Τσιώλης 4, Λημναίος 2, Ζουλούφος, Σιγάλας 2, Αλεξανδρής , Κρεατσούλας 14 (3), Τσιργής 2, Πανούσης 2, Βουτσίνος 18, Τσιπολίτης

ΑΕ Σαντορίνης (Κ. Αξιώτης):  Βαρβαρίγος 10, Γκούφας 4, Βλαβιανός , Φεράται 3, Ιλάσκου, Σταθάκης, Μπουραντάς 29 (2), Δαμίγος Ανδ. 2, Δαμίγος Αλ. 31, Δαρζέντας.

Το Σάββατο, στον 2ο αγώνα που ολοκλήρωσε τις συναντήσεις των δύο ομάδων, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του ΑΟ Ερμούπολης, που διατηρούσε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Σαντορινιούς να κάνουν την αντεπίθεση τους στην 3η περίοδο (15-4), όπου και ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι, για να έρθουν τα τελευταία δραματικά λεπτά, όπου ένα δίποντο του Δαμίγου και μία βολή του Φερατάι, έδωσαν την οριακή νίκη στην ΑΕΣ.