Σάββατο, 03 Οκτωβρίου 2015 22:25

Γλυκό φινάλε για τον Πανναξιακό…

Χάρη σε μια εύστοχη βολή του νεοαποκτηθέντα Δημήτρη Χριστόδουλου οκτώ δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, ο Πανναξιακός επιβλήθηκε με σκορ 70-69 της ΦΕΑ στο προτελευταίο φιλικό στην Αθήνα εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής μπάσκετ ανδρών την άλλη Κυριακή (11 Οκτωβρίου) κόντρα στον Ηρόδοτο στην Κρήτη.

Παρά το γεγονός πως η ομάδα της Νάξου είναι καινούργια έδειξε εν μέρει ένα καλό σύνολο άξιο να σταθεί στην τρίτη τη τάξη κατηγορία του εθνικού μας πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Δημήτρη Δαμιανίδη παρότι άστοχοι στην περιφέρεια και παρά τις απουσίες των Θοδωρή Καζακίδη, Σπύρου Μάκαρη και Δημήτρη Καλαβρού, στάθηκαν πολύ καλά στο παρκέ του κλειστού γηπέδου της Νέας Φιλαδέλφειας κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι Ναξιώτες χαλάρωσαν, μπλόκαραν στην πολύ καλή άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και λίγο έλειψε στο τέλος να χύσουν την καρδάρα με το γάλα και φύγουν με την ήττα.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίζουν κοντά στο καλάθι, να έχουν πολύ καλές άμυνες και στο τέλος του να βρει μπροστά τον Πανναξιακό με σκορ 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά την αστοχία από την γραμμή των 6,75μ. οι παίκτες του Δαμιανίδη πάτησαν γκάζι και με όπλο την πολύ καλή άμυνα μετέτρεψαν το 17-15 σε 26-15 και να φτάσουν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στους +16 37-21 ένα λεπτό και 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39-28 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, οι οδηγίες του προπονητή της ΦΕΑ, του Κυριάκου Κοσμίδη να εφαρμόσουν οι παίκτες του άμυνα ζώνης απέφερε καρπούς για την ομάδα του. Έτσι ενώ αρχικά μείωσε στους πέντε πόντους (43-48), στους τρεις (47-50), στον έναν (49-50) εν τέλει βρήκε τους γηπεδούχους στο τέλος της τρίτης περιόδου πίσω με τρεις πόντους διαφορά (49-52).

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Η ΦΕΑ αρχικά ισοφάρισε (52-52), πέρασε μπροστά με τρεις (58-55) και με τέσσερις (61-57, 68-62), αλλά ο Πανναξιακός το καλό το κρατούσε για το τέλος. Πίεσε στην άμυνα, σκόραρε στην επίθεση και επιτέλους σε ένα σουτ τριών πόντων, για να έρθει ο Χριστόδουλος να διαμορφώσει το τελικό 70-69 υπέρ της ομάδας του.

Αυριανός αντίπαλος του Πανναξιακού πριν επιστρέψει στην βάση του για να μπει στο τελικό στάδιο εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, είναι το Γαλάτσι στις 2:30μ.μ. στο μικρό κλειστό της ομάδας των Αθηνών στο άλσος Βεΐκου.

ΔΑΜΙΑΝΙΔΗΣ: ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Ικανοποιημένος έμεινε από την εν μέρει εικόνα της ομάδας του μετά το τέλος του φιλικού με την ΦΕΑ ο προπονητής του Πανναξιακού Δημήτρης Δαμιανίδης, παρότι όπως τόνισε η ομάδα θέλει ακόμη δουλειά. «Η ομάδα έδειξε καλά στοιχεία, όμως χρειάζεται σίγουρα ακόμη δουλειά και το ξέρουμε όλοι. Βελτιωνόμαστε παιχνίδι με το παιχνίδι κι ελπίζω να είμαστε έτοιμοι στην πρεμιέρα».