Τετάρτη, 25 Μαρτίου 2015 14:19

Έλαμψαν οι Κυκλαδίτες στην Χίο [pics]

Με μεγάλη επιτυχία για τους Κυκλαδίτες αθλητές ολοκληρώθηκε χθές το περιφερειακό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας νήσων Αιγαίου και Κρήτης που έγινε στην Χιο.Στην κατηγορία LASER 4.7 ο αθλητής του Ν.Ο. ΣΥΡΟΥ Γιάννης Σταμπουλίδης κατέλαβε την πρώτη θέση στα αγόρια και την πρώτη στην γενική κατάταξη ενώ η Κατιάννα Βασταρδή του Ν.Ο.ΑΝΔΡΟΥ κατέλαβε την δεύτερη στα κορίτσια και την τρίτη στην γενική κατάταξη όπου και οι δύο αθλητές παίρνουν το εισιτήριο για την προεθνική ομάδα που θα γίνει στο Καλαμάκι την Λαμπροβδομάδα.

Στον αγώνα αυτό που ήταν πρόκριση για την προεθνική ομάδα και το πανελλήνιο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος στην κατηγορία OPTIMIST 86 αθλητες/τριες απο 13 ομίλους ενώ στα LASER 4.7 42 αθλητές/τριες απο 12 ομίλους. Απο αυτούς στην προεθνική ομάδα περνάνε τα 6 πρώτα αγόρια και τα 3 πρώτα κορίτσια ενώ για το πανελλήνιο το 50% απο αυτούς που έχουν τερματίσει τις μισές και πάνω κούρσες δηλαδή φέτος είναι 38 optimist και 18 laser 4.7.
Απο τις Κυκλάδες έλαβαν μέρος 5 ναυτικοί όμιλοι με 41 αθλητές/τριες και στις δυο κατηγορίες απο την Άνδρο,Αντίπαρος,Πάρο,Σύρο και Τήνο ενώ 2 καινούριοι όμιλοι ο Ν.Ο.Καρδάμυλων και ο Ι.Ο.Μυτιλήνης εμφανίστηκαν για πρώτη φορά και άλλοι δυο ξανάλειτούργησαν το ΠΕΚΕΒ και ο Ν.Ο.Χανίων.
Οι αγώνες ήταν απο τους καλύτερους οργανωμένους των τελευταίων χρόνων.Οι Χιώτες είχαν προβλέψει και την τελευταία λεπτομέρεια και φάνηκε οτι είχαν δουλέψει σκληρά ώστε να μην λείπει τίποτα απο κανέναν. Την πρώτη μέρα πραγματοποίηθηκαν οι εγγραφές των αθλητών και στην συνέχει όλοι αθλητές έκαναν ένα μίνι αγώνα επίδειξης στο μικρό λιμάνι της Χίου ώστε να τους δει ο κόσμος αλλά και οι χορηγοί.Το βράδυ της ίδιας μέρας έγινε η τελετή έναρξης.Την άλλη μέρα ξεκίνησαν οι κανονικοί αγώνες όμως ο αίολος είχε διαφορετική άποψη και έγινε μόνο μια κούρσα στην κατηγορία optimist.Την δεύτερη μέρα εμφανίστηκε και η βροχή όμως οι επιτροπή κατάφερε να κάνει 2 κούρσες για κάθε κατηγορία.Την τελευταία μέρα οι μικροί ιστιοπλόοι είχαν πρωινό ξύπνημα και ο αίολος αυτήν την φορά ήταν συνεπείς στο ραντεβού του και έγιναν 4 κούρσες για όλους τους αθλητές.Το βράδυ της ίδιας μέρας έγιναν οι απονομές στην αίθουσα του ξενοδοχείου ΧΑΝΔΡΗΣ.
Εκτός απο την Κατιάννα Βασταρδή και τον Γιάννη Σταμπουλίδη άλλοι 3 αθλητές κατάφεραν προκριθούν στην προεθνική ομάδα πρόκειται για τους Μπρούση Βίκτωρα και Μυτιληναίο Ανδρέα του Ν.Ο.ΠΑΡΟΥ  στην κατηγορία optimist και τον Βιτάλη Πέτρο του Ν.Ο.ΑΝΔΡΟΥ στην κατηγορία LASER 4.7.
Είχαμε και δύο τρίτες θέσεις στην κατηγορία για αθλητές κάτω των 11 χρόνων πρόκειται για την Ελίζα Καραουλάνη απο την Άνδρο και τον Παναγιωτίδη Κωσταντίνο απο την Πάρο ενω μικρότερος αθλητής ήταν ο Απόκοτος Πέτρος απο την Αντίπαρο και μικρότερη αθλήτρια η Δαφερέρα Θεωδώρα απο την Πάρο.