Σάββατο, 13 Δεκεμβρίου 2014 20:35

Νίκη θρίλερ για τον ΓΣ Μυκόνου

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσαν στην Τήνο οι τυπικά γηπεδούχοι έφηβοι του Γυμναστικού επί του Άρη με 35-33.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρων όσων βρέθηκαν στις εξέδρες (ακόμα) του ανοιχτού γηπέδου της Τήνου.

Ο πολύ δυνατός άνεμος επηρέασε σε μεγάλο βαθμό τις δύο ομάδες.

efivoi-gsmykonou-aris-12-2014-2

Πλέον οι Μυκονιάτες απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα απέναντι στους σημερινούς τους αντιπάλους για την κατάκτηση της 2ης προνομιούχου θέσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους συριανούς να είναι πιο εύστοχοι κάτω από τα καλάθια με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και να κλείσουν το ημίχρονο με +9 (10-19).

Η ομάδα του ΓΣ Μυκόνου μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα όπως κι έγινε. Η ανατροπή ξεκίνησε από το 3ο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 7 (23-30) και με μια εκπληκτική 4η περίοδο η ομάδα του Γιώργου Ρουσσουνέλου πετυχαίνοντας 12 πόντους έναντι 3ων των αντιπάλων τους πείρε την πολυπόθητη νίκη.

efivoi-gsmykonou-aris-12-2014-3

Από τους νικητές ξεχώρισαν επιθετικά ο Βουτσίνος Α. με 12 πόντους και ο Μπομπάϊ με 8 ενώ για τους ηττημένους ο Βασιλειάδης με 17 πόντους ήταν για άλλο ένα ματς η επιθετική δύναμη των Συριανών.

Δεκάλεπτα: 5-9, 5-10, 13-11, 12-3

ΓΣ Μυκόνου: Βουτσίνος Α. 12, Μπομπάϊ Χ. 8, Κουσαθανάς Γ. 6, Τζάτζος Δ., Αιδι Ρ., Βουτσίνος Θ., Κομεχίδης Κ., Μπουγιούρης Α. 3.

Άρης Σύρου: Αποστολίδης Α., Κωστόπουλος Δ., Παχής Γ. 5 (1), Ανδρέου Η., Ξένος Ο. 2, Φαρμάκης Κ., Βασιλειάδης Μ. 17, Μαθιάσος Λ., Ξαγοράρης Ι. 2, Φωστέρης Δ., Βιτάλης Ι. 3, Νικολακόπουλος Α. 4.