Παρασκευή, 14 Νοεμβρίου 2014 23:38

Δράση στο Μykoleague 3x3 B.T. [pics]

Του Κώστα Κουκά

Η Τέταρτη αγωνιστική ολοκληρώθηκε και έχουμε μια πρώτη εικόνα πως διαμορφώνονται οι όμιλοι αν και φυσικά είναι πολύ νωρίς για μπορεί να πει κανείς με ασφάλεια ποιες ομάδες θα προκριθούν στη φάση των «12».

Οι Flaskos Sharks επιβλήθηκαν των Hawks 2-0 σετ με τους Ρουσουνέλο Μάνο και Σαχά Γιώργο να σκοράρουν 7 και 9 πόντους αντίστοιχα στο δεύτερο σετ και πλέον λογίζονται και επίσημα ως το αντίπαλο δέος των Coolών του Group A.
Oι Cooloi διατήρησαν το αήττητο απέναντι και στα Sapakia πιο δύσκολα απ ότι δείχνει το τελικό 2-0 σετ. Έτσι ενώ είδαμε τους Στυλιανό Στέλλιο και Φραγκίσκο Λοϊζο να βάζουν αρκετές φορές τα Sapakia μπροστά στο σκορ, τελικώς Δημήτρης Σιούτης και Δακτυλίδης Ιάκωβος αποκατέστησαν την τάξη για τους Coolούς με καθοριστικά σουτ.
Οι Icarus προσπάθησαν να κάνουν ότι και τα Sapakia την προηγούμενη εβδομάδα στους Remal ισοφαρίζοντας τα σετ σε 1-1 με μεγάλα καλάθια του Νίκου Κουσαθανά όμως στο τρίτο σετ οι εμπειρότεροι Remal με τον Πέτρο Τζιαβίδα μπροστάρη, πήραν τη νίκη τελικώς με 2-1 σετ.
Οι Gym Heat του Νάσου Νικολακόπουλου με πλουραλισμό στην επίθεση δεν άφησαν τους Coast Warriors να τους αμφισβητήσουν παρά τις προσπάθειες του Νικηφόρου Σαλβάνου(5π) να πετύχει η ομάδα του την πρώτη της νίκη.
Τέλος το αγαπητό Pareaki του Πέτρου Δακτυλίδη προσπάθησε απέναντι στους δυναμικούς Sweet Teams όμως στο δεύτερο σετ Γλύκος Βαγγέλης και Τσόυρας Αλέξης συνδυάστηκαν με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα για το τελικό 2-0 υπέρ των Sweet.
Έτσι μετά και την τέταρτη αγωνιστική τα αποτελέσματα διαμορφώνονται ως εξής:

vath 11-11

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου σε περιγραφή του Γιάννη Κέφη:

Ματς με έντονο ενδιαφέρον κρύβει η επερχόμενη 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Mykoleague!
Το Σάββατο στις 14:00 οι AMCB ,που θέλουν να διευρύνουν το σερί των 2 νικών και να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση, αντιμετωπίζουν τα Sapakia των πολλών απουσιών τα οποία με νίκη ισοβαθμούν και ξεπερνούν τους αντιπάλους τους!
Την Κυριακή στις 14:00 Terminators - A.Lizzards σε ένα derby "win or die" ενώ παράλληλα οι Sweet T. θα προσπαθήσουν με την σειρά τους να μείνουν στο κόλπο της πρόκρισης κόντρα στους αήττητους και πρωταθλητές Coolous.
Στις 15:00 η άλλη αήττητη ομάδα του Group A, οι Pampers, κοντράρονται με την ομαδα έκπληξη του ομιλου, τους πολύ υπολογισμούς Icarus σε έναν αγώνα που αναμένεται με ξεχωριστό ενδιαφέρον.