Κυριακή, 09 Φεβρουαρίου 2014 09:11

Αδαμάντινοι χαρακτήρες βούλιαξαν τον Ποσειδώνα!

Πρεμιέρα της 6ης αγωνιστικής και του 2ου γύρου του τοπικού τουρνουά μπάσκετ Μήλου με τον Αδάμαντα να παίρνει την νίκη απέναντι στην ομάδα του Ποσειδώνα με σκορ 64-53.

Οι Αδαμαντινοί έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Κουρελη Κώστα και Μωραΐτη Γιώργο κατάφεραν να κυριαρχήσουν στα 3 πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα, ενώ για τους Ποσειδώνας Χαβιαρης Γιάννης και Κοντοσταθης Γιώργος με τους πόντους που πετυχαν προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ την ομάδα τους.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι ομάδα του Ποσειδώνα αύξησε την πίεση στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει το σκορ στους 6 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι Αδαμαντινοί κατάφεραν να σπάσουν την πιεστική άμυνα του Ποσειδώνα με καλό passinggameφτάνοντας σε κρίσιμα καλάθια από τον Κουρελη Κώστα και Μωραΐτη Γιώργο.

Οι Ποσειδωνες έχασαν αρκετές ευκαιρίες να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά οι κακές προσπάθειες και η έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα τελευταία λεπτά δεν τους επέτρεψαν να πετυχουν κάτι καλύτερο.

adamantas-poseidonas-8-2-2014-2

Δεκαλεπτα:16-9,36-15,51-32,64-53

Αδάμαντας: Μωραΐτης Γ. 26, Μωραιτης Δ. 6, Ξυδους Η., Βελέτας Κ. 2, Κουρελής Κ. 26(1), Κατρής Π. 4.

Ποσειδωνες: Οβρενοβιτς Π., Λιούτας Α. 6, Ζαραζανης Π., Κοντοστάθης Γ. 20, Χαβιαρης Ι. 25, Καραγκος Δ. 2.

adamantas-poseidonas-8-2-2014-3

Η 6η αγωνιστική ολοκληρώνετε την Κυριακή 9 /2 με δυο παιχνίδια LOOSERS vs. ΑΦΡΟΔΥΤΕΣ στις 14:00 και WARRIORS vs. ΚΛΑΝΤΕΣΤΙΝΟ στις 16:00.